SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 5
ACTIVITAT 2 OBLIGATÒRIA


La nostra unitat didàctica anirà destinada al primer cicle de primària, concretament a
segon.


L’activitat es durà a terme durant l’horari escolar de coneixement del medi, després
d’acabar el temari del llibre sobre les plantes com a essers vius i les seves respectives
funcions: neixen, creixen, es reprodueixen i moren.


El mestra/e explicarà en què consistirà l’activitat i proporcionarà el material als alumnes
perquè la puguin dur a terme a casa.


                                       ACTIVITAT

L’activitat consistirà en veure com germinen les llavors seguint el mètode de cultiu
utilitzant un tassó. Ho experimentarem cadascú a casa seva per tal d’anar anotant el
nombre de llavors que germinen per dia i també per observar el creixement i les
diferències que es donen a cada cultiu. Per a aquesta activitat els alumnes hauran d’anar
seguint el procés de la germinació de les llavors mitjançant fotografies.


   •     OBJECTIUS que volem que els alumnes assoleixin són:


   -     Comptar nombre de llavors que germinen per dia
   -     Observar l’evolució de les llavors ambdós casos
   -     Conèixer el creixement de llavors sembrades i cultivades per a nosaltres.
   -     Saber com es cultiven les llavors.


   • RECURSOS


   -     Paper de filtre
   -     Diverses llavors: pastanaga, endívia i bleda.
   -     Aigua
   -     Tassons


                                              1
-   Cotó
   -   Càmera fotogràfica digital
   -   Ordinador.


   •   PROCEDIMENTS PER DUR A TERME L’ACTIVITAT


   1. Plantar una llavor dins un tassó


   -   Posar paper de filtre que revolti cada tassó
   -   A dins cada tassó ficar cotó ben humit i pressionar-lo amb el paper de filtre, que
       també haurà de quedar ben humit.
   -   Entre el vidre i el paper de filtre de cada tassó, hi col·locarem les següents llavors:


           •     1r tassó → 4 llavors de pastanaga.
           •     2n tassó → 4 llavors d’endívia.
           •     3r tassó → 4 llavors de bleda.


   -   Es convenient que les 4 llavors de cada tassó quedin ben separades unes de les
       altres.
   -   Durant el procés d’experimentació, el cotó ha d’estar ben humit


   2. Observació del procés de germinació.



Durant el procés l’alumne anirà realitzant fotografies per poder mostrar als altres alumnes
l’evolució que han seguit les llavors.


   3. Anotar en una graella el nombre de llavors que germinen per dia i
       també per anar          observant el creixement i les diferències que es
       donen a cada cultiu.




                                              2
Taula de germinació:


DIES 
Pastanaga

Endívia

Bleda




   4. Passar totes les fotografies a l’ordinador de l’escola per realitzar una
        descripció del procés.  Hauran de fer una descripció de tot el procés del

        treball, la plantació i la cura diària del cultiu, regadiu, si ha estat a un ambient
        tancat o a l’exterior, a l’ombra o al sol...


   5. Realització d’un mural entre tot l’alumnat, escollint les millors
        fotografies on es reflecteixi millor el procés seguit durant la
        germinació. També s’haurà de pensar amb quina llavor ho voldran fer.




MITJANS I CRITERIS UTILITZATS


   1. Llibre de text  explicació del temari del llibre de coneixement del medi sobre
        les plantes com a essers vius i les seves respectives funcions: neixen, creixen, es
        reprodueixen i moren. El docent utilitzarà aquest recurs didàctic per explicar el
        temari de coneixement del medi a l’alumnat perquè en tinguin un coneixement
        més ampli. Un cop explicat el tema, l’objectiu és que els alumnes, mitjançant els
        continguts que s’han explicat, puguin arribar a una millor comprensió a través de
        l’activitat proposada, que es basarà fonamentalment en la pràctica i
        l’experimentació. El fet d’haver explicat abans el temari, possibilitarà que tinguin
        més facilitat per poder dur a terme l’activitat proposada.


   2. càmera fotogràfica digital  l’alumnat haurà d’emprar aquest mitjà per poder
        demostrar que han fet l’activitat i, per altra banda, per poder plasmar a través de



                                                3
diferents imatges tot el procés seguit durant la germinació. Això els permetrà un
   aprenentatge més vivencial i més directe perquè seran els responsables
   d’assegurar-se de que cada una de les llavors germinin (cada dia hauran de banyar
   el cotó perquè ha d’estar ben humit) i, d’aquesta manera, poder realitzar les
   fotografies diàriament poguent notar els diferents canvis que s’aniran produint.
   Per tant, a través de la imatge, podran veure més clar com és el procés, quin
   temps tarden en germinar, com són les llavors germinades,            quantes llavors
   germinen per dia,... i tot això ho podran demostrar a través de les diferents
   imatges que hauran estat realitzades a través de la càmera fotogràfica digital.


3. L’ordinador  aquest mitjà servirà perquè els alumnes tinguin un contacte més
   directe amb les noves tecnologies. A través de l’ordenador, hauran de passar les
   fotografies que hauran estat fent durant el procés de germinació de les plantes i a
   continuació, fer una descripció de tot el procés explicant els detalls que més els
   hagin cridat l’atenció. D’aquesta manera, tot el seu treball realitzat es treballarà i
   després es presentarà d’una manera més atractiva i diferent a la qual estan
   acostumats perquè implica conèixer un nova metodologia i nou procediment en la
   manera d’aprendre per aconseguir un aprenentatge més significatiu. Alhora també
   fomentarà una motivació, un interès i un aprenentatge més individualitzat perquè,
   per una banda, estan utilitzant un mitjà didàctic tecnològic que és completament
   nou per a ells i, per altra banda, no implica una relació estrictament directe amb el
   docent.


4. Mural  el mural és la darrera activitat per concloure aquesta petita investigació
   que han fet i que serà on es reflectirà globalment i de manera molt més clara com
   és el procés de germinació de les plantes perquè es veuran els canvis de manera
   més significativa. Per això, entre tots els treballs realitzats individualment amb
   l’ordenador, amb el grup- classe escollirem les fotografies per a cada llavor
   necessaris per fer el mural, es farà una selecció entre totes les fotografies de
   l’alumnat, ja passades a l’ordenador, on es vegin millor els canvis que han sofert
   durant el seu procés de germinació. Aquesta activitat permetrà treballar-se entre
   tots junts, fer-se de manera cooperativa i respectant-se uns amb els altres, la qual
   cosa significa que duran un aprenentatge fomentat amb la interacció i amb el
   diàleg per tal d’arribar a un consens.


                                            4
TIPUS DE MITJANS


  5. Mitjà imprès: llibre de text de coneixement del medi.
  6. Mitjans visuals fixes no projectables: mural i fotografies digitals.
  7. Mitjà tecnològic: ordenador, càmera fotogràfica digital




                                           5

Weitere ähnliche Inhalte

Andere mochten auch

Patologia de tejidos blandos
Patologia de tejidos blandosPatologia de tejidos blandos
Patologia de tejidos blandoshopeheal
 
Fractura diafisiarias del humero
Fractura diafisiarias del humero  Fractura diafisiarias del humero
Fractura diafisiarias del humero hopeheal
 
Abordajes de Hombro
Abordajes de HombroAbordajes de Hombro
Abordajes de Hombrohopeheal
 
Intoxicacion por Cobalto
Intoxicacion por CobaltoIntoxicacion por Cobalto
Intoxicacion por Cobaltohopeheal
 
Fracturas en niños
Fracturas en niñosFracturas en niños
Fracturas en niñoshopeheal
 
Fractura de diafisis femoral
Fractura de diafisis femoralFractura de diafisis femoral
Fractura de diafisis femoralhopeheal
 
Osteomielitis Aguda y Cronica
Osteomielitis Aguda y CronicaOsteomielitis Aguda y Cronica
Osteomielitis Aguda y Cronicahopeheal
 
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...Romain Fonnier
 
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR Régie
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR RégieLa valeur de la Data - Livre Blanc - SFR Régie
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR RégieRomain Fonnier
 

Andere mochten auch (9)

Patologia de tejidos blandos
Patologia de tejidos blandosPatologia de tejidos blandos
Patologia de tejidos blandos
 
Fractura diafisiarias del humero
Fractura diafisiarias del humero  Fractura diafisiarias del humero
Fractura diafisiarias del humero
 
Abordajes de Hombro
Abordajes de HombroAbordajes de Hombro
Abordajes de Hombro
 
Intoxicacion por Cobalto
Intoxicacion por CobaltoIntoxicacion por Cobalto
Intoxicacion por Cobalto
 
Fracturas en niños
Fracturas en niñosFracturas en niños
Fracturas en niños
 
Fractura de diafisis femoral
Fractura de diafisis femoralFractura de diafisis femoral
Fractura de diafisis femoral
 
Osteomielitis Aguda y Cronica
Osteomielitis Aguda y CronicaOsteomielitis Aguda y Cronica
Osteomielitis Aguda y Cronica
 
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...
Native Advertising and Content Marketing - White Paper - IAB Europe - Decembr...
 
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR Régie
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR RégieLa valeur de la Data - Livre Blanc - SFR Régie
La valeur de la Data - Livre Blanc - SFR Régie
 

Ähnlich wie Activitat 2 ObligatòRia

Quina roba em poso durant la primavera-estiu?
Quina roba em poso durant la primavera-estiu?Quina roba em poso durant la primavera-estiu?
Quina roba em poso durant la primavera-estiu?briseidagf
 
Proposta cucs de seda
Proposta cucs de sedaProposta cucs de seda
Proposta cucs de sedaYaizayla .
 
Coneixem les fruites
Coneixem les fruitesConeixem les fruites
Coneixem les fruitesDi Fernandez
 
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascollUnitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascollbarbara payeras coll
 
Presentació UD 4t La nutrició de les plantes
Presentació UD 4t La nutrició de les plantesPresentació UD 4t La nutrició de les plantes
Presentació UD 4t La nutrició de les plantesjchivite1
 
Ud com podem ajudar als nostres boscos1
Ud com podem ajudar als nostres boscos1Ud com podem ajudar als nostres boscos1
Ud com podem ajudar als nostres boscos1UIB
 
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraTreballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraAzahara Rodríguez Romero
 
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraTreballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraAzahara Rodríguez Romero
 
Pràctica cooperativa
Pràctica cooperativaPràctica cooperativa
Pràctica cooperativaDolors
 
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTIC
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTICL'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTIC
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTICbeaguardiola
 
Dossier 2a setmana
Dossier 2a setmanaDossier 2a setmana
Dossier 2a setmanaMaialen_07
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvanymireia1983
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvanymireia1983
 
Racons de l'hort
Racons de l'hortRacons de l'hort
Racons de l'hortmodeandreu
 
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi http://blocs.xtec.cat/hortnostr...
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi  http://blocs.xtec.cat/hortnostr...El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi  http://blocs.xtec.cat/hortnostr...
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi http://blocs.xtec.cat/hortnostr...jpalma4
 

Ähnlich wie Activitat 2 ObligatòRia (20)

Quina roba em poso durant la primavera-estiu?
Quina roba em poso durant la primavera-estiu?Quina roba em poso durant la primavera-estiu?
Quina roba em poso durant la primavera-estiu?
 
Proposta cucs de seda
Proposta cucs de sedaProposta cucs de seda
Proposta cucs de seda
 
Proj.hort
Proj.hortProj.hort
Proj.hort
 
Coneixem les fruites
Coneixem les fruitesConeixem les fruites
Coneixem les fruites
 
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascollUnitat didactica lladofemenias payerascoll
Unitat didactica lladofemenias payerascoll
 
Presentació UD 4t La nutrició de les plantes
Presentació UD 4t La nutrició de les plantesPresentació UD 4t La nutrició de les plantes
Presentació UD 4t La nutrició de les plantes
 
Unitat de l'aigua
Unitat de l'aiguaUnitat de l'aigua
Unitat de l'aigua
 
Ud com podem ajudar als nostres boscos1
Ud com podem ajudar als nostres boscos1Ud com podem ajudar als nostres boscos1
Ud com podem ajudar als nostres boscos1
 
Webquest Plantes
Webquest PlantesWebquest Plantes
Webquest Plantes
 
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraTreballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
 
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verduraTreballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
Treballem a l'hort i mengem la fruita i la verdura
 
Pràctica cooperativa
Pràctica cooperativaPràctica cooperativa
Pràctica cooperativa
 
Projecte de sortida
Projecte de sortidaProjecte de sortida
Projecte de sortida
 
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTIC
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTICL'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTIC
L'HORT URBÀ I EL SEU APROFITAMENT DIDÀCTIC
 
Dossier 2a setmana
Dossier 2a setmanaDossier 2a setmana
Dossier 2a setmana
 
Presentacio2
Presentacio2Presentacio2
Presentacio2
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvany
 
Projecte mireia salvany
Projecte mireia salvanyProjecte mireia salvany
Projecte mireia salvany
 
Racons de l'hort
Racons de l'hortRacons de l'hort
Racons de l'hort
 
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi http://blocs.xtec.cat/hortnostr...
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi  http://blocs.xtec.cat/hortnostr...El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi  http://blocs.xtec.cat/hortnostr...
El Projecte De L’Hort Presentació Sant Jordi http://blocs.xtec.cat/hortnostr...
 

Mehr von alumnestic

Activitat 5oblig
Activitat 5obligActivitat 5oblig
Activitat 5obligalumnestic
 
Act. Aprenentatge Tema 4
Act. Aprenentatge Tema 4Act. Aprenentatge Tema 4
Act. Aprenentatge Tema 4alumnestic
 
Act 4 ObligatòRia
Act 4 ObligatòRiaAct 4 ObligatòRia
Act 4 ObligatòRiaalumnestic
 
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centre
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre CentreUs De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centre
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centrealumnestic
 
Activitat Apr. Tema 3
Activitat Apr. Tema 3Activitat Apr. Tema 3
Activitat Apr. Tema 3alumnestic
 
PresentacióN1
PresentacióN1PresentacióN1
PresentacióN1alumnestic
 

Mehr von alumnestic (12)

Model
ModelModel
Model
 
Activitat 5oblig
Activitat 5obligActivitat 5oblig
Activitat 5oblig
 
Act. Aprenentatge Tema 4
Act. Aprenentatge Tema 4Act. Aprenentatge Tema 4
Act. Aprenentatge Tema 4
 
Act 4 ObligatòRia
Act 4 ObligatòRiaAct 4 ObligatòRia
Act 4 ObligatòRia
 
Els Formats
Els FormatsEls Formats
Els Formats
 
Activitat 1
Activitat 1Activitat 1
Activitat 1
 
Activitat 3
Activitat 3Activitat 3
Activitat 3
 
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centre
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre CentreUs De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centre
Us De Les Noves Tecnologies Del Nostre Centre
 
Activitat 02
Activitat 02Activitat 02
Activitat 02
 
Activitat Apr. Tema 3
Activitat Apr. Tema 3Activitat Apr. Tema 3
Activitat Apr. Tema 3
 
PresentacióN1
PresentacióN1PresentacióN1
PresentacióN1
 
Les Emocions2
Les Emocions2Les Emocions2
Les Emocions2
 

Activitat 2 ObligatòRia

  • 1. ACTIVITAT 2 OBLIGATÒRIA La nostra unitat didàctica anirà destinada al primer cicle de primària, concretament a segon. L’activitat es durà a terme durant l’horari escolar de coneixement del medi, després d’acabar el temari del llibre sobre les plantes com a essers vius i les seves respectives funcions: neixen, creixen, es reprodueixen i moren. El mestra/e explicarà en què consistirà l’activitat i proporcionarà el material als alumnes perquè la puguin dur a terme a casa. ACTIVITAT L’activitat consistirà en veure com germinen les llavors seguint el mètode de cultiu utilitzant un tassó. Ho experimentarem cadascú a casa seva per tal d’anar anotant el nombre de llavors que germinen per dia i també per observar el creixement i les diferències que es donen a cada cultiu. Per a aquesta activitat els alumnes hauran d’anar seguint el procés de la germinació de les llavors mitjançant fotografies. • OBJECTIUS que volem que els alumnes assoleixin són: - Comptar nombre de llavors que germinen per dia - Observar l’evolució de les llavors ambdós casos - Conèixer el creixement de llavors sembrades i cultivades per a nosaltres. - Saber com es cultiven les llavors. • RECURSOS - Paper de filtre - Diverses llavors: pastanaga, endívia i bleda. - Aigua - Tassons 1
  • 2. - Cotó - Càmera fotogràfica digital - Ordinador. • PROCEDIMENTS PER DUR A TERME L’ACTIVITAT 1. Plantar una llavor dins un tassó - Posar paper de filtre que revolti cada tassó - A dins cada tassó ficar cotó ben humit i pressionar-lo amb el paper de filtre, que també haurà de quedar ben humit. - Entre el vidre i el paper de filtre de cada tassó, hi col·locarem les següents llavors: • 1r tassó → 4 llavors de pastanaga. • 2n tassó → 4 llavors d’endívia. • 3r tassó → 4 llavors de bleda. - Es convenient que les 4 llavors de cada tassó quedin ben separades unes de les altres. - Durant el procés d’experimentació, el cotó ha d’estar ben humit 2. Observació del procés de germinació. Durant el procés l’alumne anirà realitzant fotografies per poder mostrar als altres alumnes l’evolució que han seguit les llavors. 3. Anotar en una graella el nombre de llavors que germinen per dia i també per anar observant el creixement i les diferències que es donen a cada cultiu. 2
  • 3. Taula de germinació: DIES  Pastanaga Endívia Bleda 4. Passar totes les fotografies a l’ordinador de l’escola per realitzar una descripció del procés.  Hauran de fer una descripció de tot el procés del treball, la plantació i la cura diària del cultiu, regadiu, si ha estat a un ambient tancat o a l’exterior, a l’ombra o al sol... 5. Realització d’un mural entre tot l’alumnat, escollint les millors fotografies on es reflecteixi millor el procés seguit durant la germinació. També s’haurà de pensar amb quina llavor ho voldran fer. MITJANS I CRITERIS UTILITZATS 1. Llibre de text  explicació del temari del llibre de coneixement del medi sobre les plantes com a essers vius i les seves respectives funcions: neixen, creixen, es reprodueixen i moren. El docent utilitzarà aquest recurs didàctic per explicar el temari de coneixement del medi a l’alumnat perquè en tinguin un coneixement més ampli. Un cop explicat el tema, l’objectiu és que els alumnes, mitjançant els continguts que s’han explicat, puguin arribar a una millor comprensió a través de l’activitat proposada, que es basarà fonamentalment en la pràctica i l’experimentació. El fet d’haver explicat abans el temari, possibilitarà que tinguin més facilitat per poder dur a terme l’activitat proposada. 2. càmera fotogràfica digital  l’alumnat haurà d’emprar aquest mitjà per poder demostrar que han fet l’activitat i, per altra banda, per poder plasmar a través de 3
  • 4. diferents imatges tot el procés seguit durant la germinació. Això els permetrà un aprenentatge més vivencial i més directe perquè seran els responsables d’assegurar-se de que cada una de les llavors germinin (cada dia hauran de banyar el cotó perquè ha d’estar ben humit) i, d’aquesta manera, poder realitzar les fotografies diàriament poguent notar els diferents canvis que s’aniran produint. Per tant, a través de la imatge, podran veure més clar com és el procés, quin temps tarden en germinar, com són les llavors germinades, quantes llavors germinen per dia,... i tot això ho podran demostrar a través de les diferents imatges que hauran estat realitzades a través de la càmera fotogràfica digital. 3. L’ordinador  aquest mitjà servirà perquè els alumnes tinguin un contacte més directe amb les noves tecnologies. A través de l’ordenador, hauran de passar les fotografies que hauran estat fent durant el procés de germinació de les plantes i a continuació, fer una descripció de tot el procés explicant els detalls que més els hagin cridat l’atenció. D’aquesta manera, tot el seu treball realitzat es treballarà i després es presentarà d’una manera més atractiva i diferent a la qual estan acostumats perquè implica conèixer un nova metodologia i nou procediment en la manera d’aprendre per aconseguir un aprenentatge més significatiu. Alhora també fomentarà una motivació, un interès i un aprenentatge més individualitzat perquè, per una banda, estan utilitzant un mitjà didàctic tecnològic que és completament nou per a ells i, per altra banda, no implica una relació estrictament directe amb el docent. 4. Mural  el mural és la darrera activitat per concloure aquesta petita investigació que han fet i que serà on es reflectirà globalment i de manera molt més clara com és el procés de germinació de les plantes perquè es veuran els canvis de manera més significativa. Per això, entre tots els treballs realitzats individualment amb l’ordenador, amb el grup- classe escollirem les fotografies per a cada llavor necessaris per fer el mural, es farà una selecció entre totes les fotografies de l’alumnat, ja passades a l’ordenador, on es vegin millor els canvis que han sofert durant el seu procés de germinació. Aquesta activitat permetrà treballar-se entre tots junts, fer-se de manera cooperativa i respectant-se uns amb els altres, la qual cosa significa que duran un aprenentatge fomentat amb la interacció i amb el diàleg per tal d’arribar a un consens. 4
  • 5. TIPUS DE MITJANS 5. Mitjà imprès: llibre de text de coneixement del medi. 6. Mitjans visuals fixes no projectables: mural i fotografies digitals. 7. Mitjà tecnològic: ordenador, càmera fotogràfica digital 5