1. Кравченко Віра Василівна, учитель Шахтарської ЗОШ І-ІІІ ст. № 22,
Донецька область
Урок з хімії
8 клас
Тема: Основні класи неорганічних сполук.
Мета уроку:
навчальна - узагальнити, систематизувати та поглибити знання учнів з
теми «Основні класи неорганічних сполук», стимулювати пізнавальну
активність учнів;
розвивальна - розвивати їх творчі здібності, інтерес до вивчення хімії,
удосконалювати вміння працювати з інформаційною технікою,
спонукати логічно мислити та висловлювати свої думки, вчити
застосовувати знання на практиці;
виховна - виховувати відчуття причетності до загальної справи, уміння
працювати в колективі.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Форма проведення: громадський огляд знань.
Форми роботи: фронтальна, індивідуальна.
Методи роботи: ілюстративний, пізнавально-пошуковий, інтерактивний,
творчий, метод співпраці «вчитель-учень».
Міжпредметні зв’язки: інформатика (комп’ютерна підтримка, створення
презентацій), фізика (будова атома), математика
(обчислення).
Обладнання: комп’ютери, інтерактивна дошка, картки з завданнями,
листи оцінювання.
Девіз уроку:
Працюючи від душі, ви зробите все і для близьких, і
для себе, а якщо успіху не буде, працюйте ще.
Д.І.Менделєєв.
2. Хід уроку
1.Організаційний блок.
Повідомлення плану роботи на уроці: фронтальна робота – виконання
тестових завдань; індивідуальна робота – з комп’ютерними програмами,
розв’язування задач і складання рівнянь реакцій (взаємоперевірка).
2.Актуалізація опорних знань.
Термінологічна розминка (асоціативний кущ):
Назвіть слова і вирази, що асоціюються у вас зі словом:
металинеметали
металічний блиск
галогени
провідники
не є провідниками
в земній корі
мінерали
горіння
горіння
1-3ел.на зовн.рівні
4-7ел. на зовн. рівні
основні оксиди
кислотні оксиди
основи
кислоти
солі
солі
ряд напруг металів
гази повітря
Висновок: між простими і складними речовинами існує генетичний
взаємозв’язок.
3.Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про основні класи неорганічних
сполук, про їхні хімічні властивості і генетичний взаємозв’язок між ними.
4.Узагальнення та систематизація знань.
Фронтальна робота: тестові завдання.
Індивідуальна робота:
1 група учнів – виконати досліди, перетворення, скласти рівняння реакцій (
комп’ютерна програма – завдання 6,7 практичної роботи з теми
«Класифікація неорганічних речовин»).
2 група учнів – виконати завдання на картках ( за бажанням – або дві задачі
(3,4), або чотири рівняння реакцій ).
Хвилинка релаксації.
Заплющили очі. Піднімаємо вгору та опускаємо вниз очні яблука. Покліпали
очима.
Заплющили очі. Водимо ними вправо-вліво. Покліпали очима.
Заплющили очі. Малюємо коло в лівий бік. Покліпали очима.
Заплющили очі. Малюємо коло в правий бік. Покліпали очима.
Сильно прижмурили очі. Покліпали очима. Повторили тричі.
Стали в прохід між партами. Потянулись угору, розтягуємо свій хребет.
Опустили руки. Повторити тричі.
3. Руками намагаємось дістати підлогу, вигинаємо спинку, як кішечки.
Підвелися. Повторити тричі.
Руки на пояс. Робимо обертання тулубом тричі.
Повернулись один до одного, посміхнулись і помінялись місцями групи.
1 група – завдання на картках.
2 група – комп’ютерна програма.
Хвилинка релаксації – розповідь учня.
Взаємоперевірка на листах оцінювання
5.Підсумок уроку.
Підрахуйте свої бали і скажіть, хто сьогодні заробив 11б, 10б, 9б, 8б, 7б, 6б,
5б, 4б.
Не випадково девізом сьогоднішнього уроку стали слова Д.І.Менделєєва.
Наступна тема, яку ми будемо вивчати тісно пов’язана з діяльністю цього
вченого.
Весь мир большой от «А» до «Я», земля и небо, ты и я,
Трава, песок и снегопад, и ядер атомных распад,
И Солнца свет, и блеск Луны в таблице той заключены.
И сложность в ней, и простота, Вселенной нашей красота,
И в каждой клетке и везде. Что? Почему? Зачем? и Где?
ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН І ПЕРІОДИЧНА СИСТЕМА ЕЛЕМЕНТІВ
1869 рік – періодичний закон.
Періодична система – графічне вираження періодичного закону.
Періоди – великі і малі.
Номер періоду – кількість електронних шарів.
Групи – головна і побічна підгрупи.
Номер групи – кількість електронів на зовнішньому шарі.
Порядковий номер елемента – заряд ядра атома, загальна кількість
електронів в атомі елемента.
Класифікація елементів.
1.Лужні метали.
2.Лужноземельні елементи.
3.Амфотерні елементи.
4.Неметали.
5.Галогени.
6.Інертні гази.
Це є теми творчих проектів
4. 6.Домашнє завдання.
Обрати тему проекту і підібрати матеріал
Задача № 3.
Яка маса осаду утвориться, якщо на розчин, що містить 3 Моль хром(ІІІ)
нітрату, подіяти розчином калій гідроксиду?
2б.
Задача № 4.
Яку кількість речовини заліза можна відновити з ферум(ІІІ)оксиду тим
об’ємом водню, який виділився внаслідок взаємодії алюмінію з сульфатною
кислотою масою 588г.
3б.
Завдання № 5.
Скласти рівняння хімічних реакцій.
1. BaCl2 + AgNO3 =
1б.
2. Al2(SO4)3 + NaOH =
1б.
3. Ca(OH)2 + H3PO4 =
1б.
4. Fe2O3 + HNO3 =
1б.
5. Лист оцінювання навчальних досягнень з теми
«Класифікація неорганічних речовин».
Завдання 1.
Асоціації (1б)
Завдання 2.
Тести (1б)
Завдання 3,4.
Задачі (2б, 3б)
Завдання 5.
Рівняння реакцій (1б)
Завдання 6,7.
Досліди,
перетворення (1б)
Лист оцінювання навчальних досягнень з теми
«Класифікація неорганічних речовин».
Завдання 1.
Асоціації (1б)
Завдання 2.
Тести (1б)
Завдання 3,4.
Задачі (2б, 3б)
Завдання 5.
Рівняння реакцій (1б)
Завдання 6,7.
Досліди,
перетворення (1б)