1. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga Tingkatan : Tingkatan 4 ERT
Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu) Masa : 7.30 pagi- 8.50 pagi (80 minit)
Bil. Pelajar : 25 orang pelajar
Tema/ Tajuk : Pemilihan dan penyimpanan makanan
Sub Tajuk : Makanan segar
Hasil Pembelajaran Selepas pengajaran, pelajar dapat:
1) Menyatakan klasifikasi ikan dan daging dengan betul dan tepat.
2) Menjelaskan pemilihan dan penyimpanan untuk ikan dan daging dengan tepat.
3) Memilih ikan dan daging dengan betul.
4) Mengamalkan sikap berhati-hati semasa pemilihan makanan segar.
Strategi/ aktiviti Berpusat kepada guru dan pelajar.
Guru memberi penerangan kepada pelajar.
Pelajar mencatat nota-nota penting
Kaedah penyoalan digunakan untuk menguji kefahaman pelajar.
Pengetahuan Lalu Pelajar telah mempelajari tajuk “Masakan” semasa Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Pelajar mempunyai pengalaman mengendalikan makanan segar semasa amali masakan semasa
Tingkatan 1 hingga Tingkatan 3.
Alat Bantu “Slaid Power Point”.
Penerapan Nilai Kerjasama, keberanian dan keyakinan.
Langkah/ Isi kandungan/ Aktiviti Pengajaran dan Sumber/ nilai
Masa kemahiran Pembelajaran
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
2. Induksi set Pengenalan Guru menunjukkan gambar- Pelajar meneliti gambar yang Strategi :
7.30-7.35 pagi kepada tajuk gambar makanan melalui slaid ditunjukkan oleh guru. Berpusatkan pelajar
(5 minit) pengajaran dan powerpoint. Kaedah
pembelajaran. Sumbangsaran
Gambar- Guru merangsang minda pelajar Pelajar secara sukarela meneka BBM :
gambar untuk meneka tajuk pelajaran. isi pelajaran . Gambar makanan,
makanan yang slaid power ponit
mempunyai Guru memberi maklum balas KBKK:
makanan segar. yang membina kepada pelajar Menjana idea
yang menekan dan mengaitkan
jawapan pelajar dengan tajuk
yang akan diajar hari ini.
Langkah 1 : Maksud dan Guru menerangkan tiga jenis Pelajar menumpukan perhatian Strategi:
7.35-7.45pagi klasifikasi ikan. klasifikasi ikan dan ciri-cirinya kepada penerangan guru. Berpusatkan guru dan
(10 minit) dengan memaparkan nota melalui pelajar
slaid Power Point Menjawab secara lisan. Kaedah:
Penerangan dan
Meminta pelajar memberi contoh sumbangsaran
untuk setiap jenis klasifikasi ikan. BBM :
Slaid Power Point
Memberi respon kepada jawapan KBKK:
pelajar. Mendefinisi
Langkah 2 : Pemilihan dan Guru memberi penerangan yang Pelajar menumpukan perhatian Strategi:
7.45-8.05 pagi penyimpanan terperinci tentang prinsip kepada penerangan guru untuk Berpusatkan guru
(20 minit) ikan. pemilihan dan penyimpanan mendapat gambaran tentang Kaedah:
untuk setiap klasifikasi ikan pemilihan dan penyimpanan ikan Penerangan
dengan mengunakan carta yang sambil mencatat nota. BBM :
dipaparkan melalui slaid. Slaid Power Point
Carta pemilihan dan
penyimpanan.
Nilai:
Kerjasama
Langkah 3 Maksud dan Guru menerangkan tiga jenis Pelajar menumpukan perhatian Strategi:
8.05-8.15 pagi klasifikasi klasifikasi daging dan ciri-cirinya kepada penerangan guru. Berpusatkan guru
(10 minit) daging. dengan memaparkan nota melalui Kaedah:
slaid Power Point Menjawab secara lisan. Masteri
BBM:
Meminta pelajar memberi contoh Slaid Power Point
untuk setiap jenis klasifikasi KBKK:
daging. Mendefinisi
Memberi respon kepada jawapan
3. pelajar.
Langkah 4 Pemilihan dan Guru menerangkan konsep Pelajar menumpukan perhatian Strategi:
8.15-8.30 pagi penyimpanan pemilihan dan penyimpanan kepada penerangan guru untuk Berpusatkan guru
(15 minit) daging. daging dengan lebih terperinci. mendapat gambaran tentang Kaedah:
pemilihan dan penyimpanan Penerangan
daging sambil mencatat nota.
Guru meminta pelajar Pelajar secara suka rela BBM :
menceritakan pengalamannya menceritakan pengalaman ibu Slaid Power Point
tentang cara ibunya memilih dan mereka memilih dan menyimpan Carta pemilihan dan
menyimpan daging. daging. penyimpanan.
Nilai:
Memberi maklum balas kepada Kerjasama, keyakinan
penerangan pelajar.
Langkah 5 Aktiviti Guru memberi pelajar helaian Pelajar menjawab secara Strategi:
8.30-8.40 pagi pengukuhan kertas soalan untuk menguji bertulis. Berpusatkan pelajar
(10 minit) pemahaman pelajar terhadap ABBM:
klasifikasi, pemilihan dan Kertas soalan
penyimpanan makanan segar. Kaedah:
* Rujuk lampiran Penyoalan
KBKK
Menganalisis
Nilai :
Kerjasama
keberanian
Langkah 6 Guru memberi jawapan kepada Pelajar menyemak jawapan Strategi:
8.40-8.45 pagi pelajar. masing-masing Berpusatkan guru dan
(5 minit) pelajar
Kaedah:
Perbincangan
Nilai:
Keyakinan
Penutup Guru merumuskan isi Pelajar mencatat isi pelajaran Strategi:
8.45-8.50 pagi pembelajaran pada hari tersebut apa yang perlu ditekankan Berpusatkan guru dan
(5 minit) dan menekankan sekali lagi supaya pelajaran mereka pelajar
kepada pelajar berkaitan isi berfokus. Kaedah:
pelajaran yang perlu dikuasai Penerangan
pelajar. Nilai:
Keyakinan
4.
5. LATIHAN PENGUKUHAN
(Masa: 10 minit)
Nama : ________________________
Tarikh : ________________________
Tingkatan 4 : ________________________
BAB 3: Pemilihan dan Penyimpanan Makanan (Ikan dan Daging)
Bahagian A: Tandakan √ pada penyataan yang BETUL dan X pada pernyataan yang SALAH
1. Ikan ialah makanan protein yang sesuai dimakan oleh semua peringkat umur. _______
2. Ikan boleh diklasifikasikan kepada ikan isi merah, ikan berminyak dan karangan laut _______
3. Ikan merah adalah contoh ikan isi putih. _______
4. Ciri daging putih ialah isinya lebih liat, warna lebih gelap dan otot lebih pendek. _______
5. Contoh ofal ialah ginjal, jantung dan ekor. _______
( 5 markah)
Bahagian B: Terangkan cara penyimpanan bahan makanan yang diberikan
Bahan Makanan Cara Penyimpanan Makanan
Daging lembu
Ikan bawal hitam
Lokan
Ginjal
Daging Arnab
( 5 markah)
Skema Jawapan Bahagian A
1. √
6. 2. X
3. √
4. X
5. √
Skema Jawapan Bahagian B
1. - Perlu diporsikan sebelum disimpan di dalam peti sejuk beku, atau
- Simpan dalam peti sejuk, atau
- Pek dengan baik supaya dapat mengekalkan kesegaran dan kelembapannya.
(salah satu jawapan betul dikira 1 markah)
2. - Siang ikan dan cuci bersih sebelum disimpan di dalam peti sejuk pada 0°c
- Ikan yang disimpan pada suhu lebih tinggi daripada suhu sejuk beku hendaklah digunakan dengan
segera seeloknya tidak melebihi 24 jam.
- Ikan yang hendak disimpan seeloknya dibungkuskan dengan beg politena, bekas plastik kedap udara
atau kertas timah supaya baunya tidak diserap oleh makan lain.
- Simpan ikan secepat mungkin apabila tiba di rumah.
(salah satu jawapan betul dikira 1 markah)
3. - Bersihkan dan simpan di dalam peti sejuk dengan serta merta.
- Karangan laut yang hidup perlu disimpan di dalam peti sejuk di dalam bekas bertutup dengan kain
lembap yang bersih supaya ada peredaran udara.
(salah satu jawapan betul dikira 1 markah)
4. - Perlu dimakan dalam masa 24jam selepas dibeli
- Mesti disimpan di dalam peti sejuk dengan serta merta
(salah satu jawapan betul dikira 1 markah)
5. - Daging yang hendak disimpan hendaklah segar
- Daging perlulah dibungkus dalam keadaan kering
- Porsikan dalam kuantiti yang secukupnya supaya apabila dinyahfroskan akan digunakan kesemuanya
- Simpan di dalam peti sejuk jika perlu digunakan dalam dua atau tiga hari. Jika perlu disimpan lama,
masukkannya ke dalam bahagian sejuk beku.
- Perlu dipek dengan baik supaya tidak menjadi pudar, kecut atau kering.
- Labelkan bungkusan daging dengan maklumat seperti jenis daging, kuantiti dan tarikh supaya tidak
silap dinyahfroskan.
(salah satu jawapan betul dikira 1 markah)