1. Pripremu izradila:
Broj sata:
Kristina Novak
41., 42.
PRIPREMA
ZA IZVOĐENJE NASTAVE
Škola: OŠ „Matija Gubec“ Cernik
Mjesto:
Cernik
Razred: 8.
Predmet:
Nastavna jedinica:
Tip sata:
Informatika
Odgovorno na Internetu (uz Dan sigurnijeg Interneta)
Ključni pojmovi
Obrad a
Prava i odgovornosti na Internetu, netiquette, opasnosti na
internetu
PLAN VOĐENJA (ORGANIZACIJE) NASTAVNOGA PROCESA
Cilj obrade metodičke jedinice:
Osvjestiti kako je važno u Internetskoj komunikaciji postupati primjereno i odgovorno
radi vlastite i tuđe sigurnosti i stvaranja boljeg Interneta zajedno. Upoznati pravila
ponašanja na mrežnim stranicama i sigurnosti na Internetu kao i opasnosti kojima su djeca
na internetu izložena.
Zadatci koje treba ostvariti da bi se cilj postigao:
Obrazovni (materijalni) zadatci:
Učenici će:
-
Ponoviti kako se na internetu ne smiju objavljivati osobni podatci (datum rođenja,
adresa, broj telefona, lozinke...)
ponoviti pravila lijepog ponašanja na Internetu – netiquette, posebice pri komunikaciji
na društvenim mrežama i ostalim servisima koji omogućuju komunikaciju s više
sugovornika
definirati i osvjestiti pojam autorskih prava
razumijeti pravila pri stvaranju dobre lozinke
osvjestiti opasnosti koje se kriju iza tajnosti Interneta (ne znamo s kime komuniciramo)
odabrati (i objasniti odabir) načine djelovanja u pojedinim problemskim situacijama na
društvenim mrežama – pozivi za prijateljstvo, objavljivanje fotografija, pisanje
negativnih komentara
naučiti odgovorno i sigurno koristiti internet
razumijeti posljedice objave osobnih podataka i fotografija, kao i ostavljanja ostalih
tragova na mreži
1
2. Funkcionalni (psihomotorički) zadatci:
Učenici će:
-
uvježbati izradu animacija
uvježbati izradu prezentacija
koristiti web kao izvor podataka uz pravilno navođenje izvora
Odgojni (afektivni) zadatci:
Razvijati kod učenika:
- kritički stav prema opasnostima na Internetu
- komunikaciju i suradnju, kreativnost i maštu
- interes za korištenje informatičke tehnologije u svakodnevnom životu i različitim
životnim situacijama
- preuzimanje odgovornosti za vlastite postupke
Organizacija sata
Faze rada i sadržaj
Materijalno tehnička priprema
- učiteljica upisuje sat
- učiteljica provjerava prisutnost učenika na satu
- učenici pripremaju računala za rad
Metodičko
oblikovanje
Vrije
me
Razgovor
Znate li što obilježavamo ovaj tjedan? (Većina učenika će znati
odgovor na pitanje, jer se u holu škole nalaze plakat, a na web
stranicama škole postavljeno je dosta materijala vezanih uz
obilježavanje Dana sigurnijeg Interneta). Što mislite, zašto se
obilježava taj dan i zašto se tome pridaje velika pozornost?
(Učenici iznose svoja razmišljanja).
Psihološka priprema učenika (motivacija i najava teme)
Demonstracija
Prikaz videa – Zaustavimo nasilje na društvenim mrežama
Motivirati učenike za današnji zadatak – izrada animacije ili
prezentacije sa savjetima kako se ponašati na internetu kako bi
pokazali svoju odgovornost i koristili svoja prava, kako da
stvorimo bolji internet zajedno (moto ovogodišnjeg dana
sigurnijeg interneta)
Pisanje naslova današnje teme na ploču (učenici pišu u
bilježnice).
2
razgovor
Pisanje
oko 10 minuta
Uvodni dio
Sadržajna priprema
3. 2. dio (5+15+10 min)
Učiteljica pita učenike što misle koje su karakteristike
odgovornog ponašanja na Internetu? Koja su temeljna pravila
lijepog ponašanja na internetu? Razgovor o bontonu na Internetu
– netiquette (već spominjano prošle školske godine).
Ukoliko učenici ne spomenu sami, potaknuti na razmišljanje i
razgovor o jasnoći izražavanja, bez neugodnosti i vrijeđanja, bez
agresivnog tona i ilegalnih radnji, poštivanje autorskih prava, s
poštovanjem.
Učiteljica dijeli učenike u skupine po 4 učenika i svaka skupina
dobiva jednu karticu sa pojmom koji treba kratko predstaviti
drugima. Učenici dobiju i materijale u pisanom obliku (ili URL
adrese) koje trebaju sažeti i u maksimalno dvije minute
predstaviti ostalima. Glasnogovornika biraju sami.
Teme: dobra lozinka, netiquette, autorska prava, cyberbullying
Obrazovna igra
na računalu
(rad u paru)
Razgovor
–
frontalni rad
Rad
skupinama
čitanje,
razgovor
u
–
oko 75 minuta (15 + 25 + 30)
- Glavni dio
1. dio (15 min)
Učenici u parovima igraju obrazovnu igru: Sigurnost na
društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Igra je osmišljena kroz niz kratkih priča koje djecu stavljaju u
problemske situacije kakve susreću na društvenim mrežama,
primjerice pozivi za prijateljstvo, objavljivanje fotografija ili
pisanje negativnih komentara.
Uz svako pitanje pripremljen je i savjet koji objašnjava moguće
probleme i posljedice raznih postupaka i oblika ponašanja na
internetu. Učenici rade u paru i međusobno komentiraju svoj
odabir u datoj problemskoj situaciji.
Slijedi predstavljanje svake skupine
3. dio (30 min)
Učiteljica daje učenicima usmene upute za rad i nastavni listić sa
pismenim uputama. (Vidi listić)
Učenici izrađuju animacije u programu Easy Gif animator u
kojima trebaju dati savjet kako se treba ponašati na Internetu,
kako stvoriti dobru lozinku, pravila lijepog ponašanja, itd.
Praktični
rad
na računalu –
individualni
rad
Učiteljica obilazi učenike, prati njihov rad i savjetima pomaže po
potrebi. Nakon što pojedini učenici završe zadatak pozovu
učiteljicu koja im pregleda rad.
Na kraju sata učenici šalju svoje radove učiteljici na mail kako bi
ih ona nakon sata objavila na web stranici škole.
Završni
dio
Komentar današnjeg rada. Možemo li mi pomoći da internet
bude sigurnije mjesto za sve? Na koje sve načine? – Učenici
iznose svoja razmišljanja.
Učiteljica napominje kako će radovi učenika biti objavljeni na razgovor
web stranici škole i time pomoći i mlađim učenicima da uče
pravila odgovornog ponašanja na Internetu.
10
minuta
Dogovor za idući sat – komentar učeničkih radova nakon što
3
4. učenici kod kuće pregledaju sve radove.
Domaća zadaća – Koristeći program Power Point nacrtaj i
animiraj problemsku situaciju i daj savjet za njeno rješavanje.
Prezentacije pošalji učiteljici mailom. Zadaća nije obavezna.
Potrebna nastavna sredstva, pomagala i ostali materijalni uvjeti rada:
računala, projektor, bilježnica, ploča, flomasteri za bijelu ploču, nastavni listići,
obrazovna igra na webu, kartice s pojmovima i objašnjenjima pojmova
Korelativne veze metodičke jedinice s ostalim predmetima i područj ima:
Engleski jezik
Nastavne metode:
razgovor, praktični rad na računalu, igranje, čitanje
Metodički oblici rada:
rad u skupini, frontalni rad, individualni rad
Literatura za učenike:
1. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
2. Pravila lijepog ponašanja na Internetu - http://www.hr-netiquette.org/
3. Obrazovna igra: Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
4. Opasnosti Facebooka http://www.cert.hr/sites/default/files/Opasnosti%20Facebooka.pdf
Literatura za učiteljicu:
1. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Udžbenik informatike za peti razred osnovne škole, Profil,
2013.
2. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 5. Radna bilježnica informatike za peti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
3. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Udžbenik informatike za šesti razred osnovne škole, Profil,
2013.
4. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 6. Radna bilježnica informatike za šesti razred osnovne škole,
Profil, 2013.
5. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Udžbenik informatike za sedmi razred osnovne škole,
Profil, 2013.
6. Svetličić i dr. NIMBUS, Oblak 7. Radna bilježnica informatike za sedmi razred osnovne
škole, Profil, 2013.
7. Priručnik za djecu
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID2012/prirucnik%20za%20djecu%202012.pdf
8. Priručnik za roditelje
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/SID_prirucnik_2012/
9. Priručnik za profesionalce
http://www.ucitelji.hr/Portals/0/2012-4-travanj/Prirucnik_za_profesionalce.pdf
4
5. 10. Opasnosti Facebooka http://www.cert.hr/sites/default/files/Opasnosti%20Facebooka.pdf
11. Obrazovne igre:
Zaštita osobnih podataka: http://bit.ly/igra1
Sigurnost na društvenim mrežama: http://bit.ly/igra2
Zamke elektroničke pošte: http://bit.ly/igra3
12. Plan ploče:
Odgovorno na Internetu
-
Netiquette – bonton, pravila lijepog ponašanja na Internetu
Sigurna lozinka
Autorska prava
cyberbullying
U prilogu:
Nastavni listić
Bilješke nakon održanog sata:
5
6. NASTAVNI LISTIĆ - Stvorimo bolji Internet zajedno
Osmisli i izradi animaciju u programu Easy Gif
Animator kojom ćeš pokazati kako se treba ponašati
odgovorno na Internetu. Možeš animirati problemsku
situaciju i njeno rješavanje ili buduće izbjegavanje ili
dati savjet za sigurnije korištenje interneta. Možeš
animirati pravila lijepog ponašanja.
Animacija mora sadržavati i crteže, a ne samo tekst, i
mora dati pouku na smislen način.
Zapamti – razrada ideje je najvažnija!
NASTAVNI LISTIĆ - Stvorimo bolji Internet zajedno
Osmisli i izradi animaciju u programu Easy Gif
Animator kojom ćeš pokazati kako se treba ponašati
odgovorno na Internetu. Možeš animirati problemsku
situaciju i njeno rješavanje ili buduće izbjegavanje ili
dati savjet za sigurnije korištenje interneta. Možeš
animirati pravila lijepog ponašanja.
Animacija mora sadržavati i crteže, a ne samo tekst, i
mora dati pouku na smislen način.
Zapamti – razrada ideje je najvažnija!
NASTAVNI LISTIĆ - Stvorimo bolji Internet zajedno
Osmisli i izradi animaciju u programu Easy Gif
Animator kojom ćeš pokazati kako se treba ponašati
odgovorno na Internetu. Možeš animirati problemsku
situaciju i njeno rješavanje ili buduće izbjegavanje ili
dati savjet za sigurnije korištenje interneta. Možeš
animirati pravila lijepog ponašanja.
Animacija mora sadržavati i crteže, a ne samo tekst, i
mora dati pouku na smislen način.
Zapamti – razrada ideje je najvažnija!
NASTAVNI LISTIĆ - Stvorimo bolji Internet zajedno
Osmisli i izradi animaciju u programu Easy Gif
Animator kojom ćeš pokazati kako se treba ponašati
odgovorno na Internetu. Možeš animirati problemsku
situaciju i njeno rješavanje ili buduće izbjegavanje ili
dati savjet za sigurnije korištenje interneta. Možeš
animirati pravila lijepog ponašanja.
Animacija mora sadržavati i crteže, a ne samo tekst, i
mora dati pouku na smislen način.
Zapamti – razrada ideje je najvažnija!
6
7. Kartice s pojmovima
Dobra lozinka
Dobra lozinka
Netiquette
Netiquette
Autorska prava
Autorska prava
Cyberbullying
Cyberbullying
7