SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Rancangan Pengajaran Harian
1
FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF
AT 46
IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN MULTIMEDIA
KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
TUGASAN INDIVIDU :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
PEMBELAJARAN BERPUSATKAN PELAJAR
Disediakan Oleh :
Siti Faizah Binti Kertau Kintus D20102039848
Nama Pensyarah : Dr. Che Soh bin Said
Tarikh Serah : 21 . 05 . 2013
Rancangan Pengajaran Harian
2
RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN PELAJAR
Sekolah: Sekolah Menengah Vokasional Seri Manjung
Subjek: Produksi Multimedia
Tarikh:16 April 2013
Tingkatan: 4 ICT
Masa : 10.00 – 11.20 [1 jam 20 minit]
Kehadiran: 20 Orang Pelajar
Topik : Elemen Multimedia
Subtopik: Animasi
Hasil Pembelajaran :
Aras 1 : Menjelaskan kepentingan animasi dalam kehidupan masa kini.
Aras 2 : Menyatakan kategori-kategori animasi.
Aras 3 : Menerangkan proses-proses pembangunan animasi.
Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menyatakan aplikasi-aplikasi animasi dalam kehidupan masa-masa kini.
2. Menerangkan istilah utama di dalam proses penghasilan animasi seperti tweening dan keyframe.
3. Menerangkan proses yang terlibat di dalam proses pembangunan animasi tiga dimensi.
Rancangan Pengajaran Harian
3
4. Menyatakan contoh-contoh kesan khas bagi animasi seperti morphing dan warping.
Pengetahuan Sedia Ada :
a) Pelajar pernah menonton filem-filem animasi.
b) Pelajar pernah bermain game di dalam komputer.
c) Pelajar pernah melihat aplikasi animasi di dalam kehidupan seharian.
Bahan Bantu Mengajar :
a) Media tayang kaku : Layar putih, LCD Projektor.
b) Media : Video flash, video 3D, filem pendek 3D.
c) Media cetak : lembaran kerja , gambar.
Langkah Pembelajaran
Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran Bahan / Nota
Aktiviti Guru AktivitiPelajar
Set Induksi
5 minutes
(10:00 –
10:05)
Bersoal jawab, Soalan:
Nyatakan filem animasi
yang pernah anda tonton?
Nyatakan game yang pernah
anda main?
 Kemungkinan jawapan
filem animasi yang pernah
ditonton ialah :
o Upin dan Ipin
o Boboiboy
o Transformer
Guru bersoal jawab dengan
pelajar tentang filem
animasi yang pernah
pelajar tonton.
Guru juga akanbersoal
jawap dengan
pelajar mengenai game
yang pernah pelajar main.
Pelajar mengangkat
tangan untuk
menjawab soalan
guru.
Strategi:
Penumpuan dan
pendengaran.
Teknik:
Ramal-perhati-terang
(POE)
Kecerdasan pelbagai:
i. Verbal Linguistik.
ii. Kinestetik.
iii. Interpersonal.
Rancangan Pengajaran Harian
4
o Mickey Mouse
o Supermen
o Batman
 Kemungkinan jawapan
game animasi:
o Super Mario
o Puzzle Game
o Solitaire
o Hearts
o Spider Solitaire
Nilai murni:
Berdaya saing dan berani.
Langkah 1
5 minit
(10:05 –
10:10)
Guru membahagikan
pelajar kepada beberapa
kumpulan kecil.
Setiap satu kumpulan
mempunyai 5 orang pelajar.
Setiap ahli kumpulan perlu
melantik seorang ketua bagi
memudahkan aktiviti
pembelajaran dijalankan.
Guru memberikan arahan
kepada pelajar untuk
bergerak ke kumpulan
masing-masing dan
memilih seorang ketua bagi
setiap kumpulan.
Pelajar bergerak ke
kumpulan masing-
masing dan membuat
pelantikan ketua bagi
kumpulan mereka.
Strategi :
Pendengaran
Teknik:
Perbincangan kumpulan
Kecerdasan pelbagai:
Kinestetik
Nilai Murni :
Berkerjasama
Langkah 2
5 minit
(10:10 –
10:15)
Setiap kumpulan diarahkan
untuk memilih satu video
pendek samada2D atau 3D di
dalam blog yang telah
disediakan.
Kemudian menyatakan kategori
itu samada 2D atau 3D.
Guru menyediakan video-
video pendek di dalam
blog.
Pelajar membuat
pemilihan video
yang telah
disediakan di dalam
blog.
Strategi:
Pendengaran
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D
Kecerdasan pelbagai:
Kinestetik
Rancangan Pengajaran Harian
5
Nilai Murni :
Berkerjasama dan tolong-
menolong
Langkah 3
10 minit
(10:15 –
10:25)
Pelajar perlu membuat
perbincangan mengenai video
yang dipilih samada dalam
kategori animasi berkomputer
kategori 2D dan 3D.
Guru mengarahkan pelajar
untuk berbincang tentang
kategori video yang telah
mereka pilih.
Pelajar mendengar
arahan yang
diarahkan oleh guru.
Pelajar membuat
perbincangan tentang
video yang mereka
pilih.
Pelajar menyediakan
bahan hasil
perbincangan mereka.
Pendekatan:
Pendengaran,
perbincangan dan
berfikir .
Teknik:
Perbincangan
kumpulan.
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D.
Nilai Murni :
Berkerjasama dan tolong-
menolong.
Langkah 4
15 minit
(10:25 –
10:40)
Pelajar menyediakan maklumat
perbincangan mereka terhadap
video yang mereka pilih.
Guru dan pelajar membuat
perbincangan mengenai
kategori animasi berkomputer.
Guru menyediakan
maklumat berkaitan
animasi dalam 2D dan 3D.
Guru membuat
perbincangan jawapan yang
telah diberikan oleh setiap
kumpulan.
Setiap wakil kumpulan
dikehendaki membuat
persembahan jawapan
yang telah
dibincangkan oleh
kumpulan mereka.
Pendekatan:
Pendengaran,
perbincangan dan
berfikir.
Teknik:
Perbincangan
kumpulan.
ABM / BBM:
Video 2D dan 3D,
Rancangan Pengajaran Harian
6
Layar putih, LCD
Projector dan
Overhead
Projector (OHP)
Langkah 5
35 minit
(10:40 –
11:15)
Pelajar mempelajari aplikasi-
aplikasi animasi dalam
kehidupan masa
kini berdasarkan maklumatyang
telah disediakan di dalam
blog.
Antara aplikasi-aplikasi animasi
dalam kehidupan masa kini
adalah :
• Pengiklanan
• Arkeologi
• Seni Bina
• Bidang Kimia
• Pendidikan
• Kejuruteraan
• Filem Dan Hiburan
• Simulasi Penerbangan
• Perubatan
Pelajar menerangkan teknik
dan proses-proses
pembangunan animasi
Antara proses pembangunan animasi
2D ialah :
• Tweening
Guru menyediakan
maklumat aplikasi animasi
untuk dipersembahkan
dalam bentuk video.
Guru menyediakan contoh
bahan animasi di dalam flash
dan 3D untuk proses
pembangunan animasi di
dalam blog.
Guru menyediakan
beberapa filem pendek 3D
yang menggunakan kesan-
kesan khas animasi di dalam
blog.
Pelajar menerangkan
aplikas-aplikasi animasi
dalam kehidupan masa
kini dengan
kefahaman ahli
kumpulan mereka.
Pelajar mencatat
maklumat mengenai
kesan-kesan khas
animasi.
Pendekatan:
Pendengaran, perhatian,
mendengar dan
mencatat.
Teknik:
Pengajaran
ABM / BBM:
Layar putih, LCD Projector,
prezi, video flash,
video 3D dan
filem pendek 3D.
Rancangan Pengajaran Harian
7
• Keyframes Antara proses
pembangunan animasi3D ialah :
• PenghasilanPapan Cerita
(Storyboarding)
• Pemodelan(Modelling)
• Pencahayaan(Lightning)
• Pemetaan
• RenderingdanAnimasi
Guru menunjukkan kesan
khas (after effect) bagi
animasi.
Antara kesan khas animasi ialah :
• Morphing
• Warping
Penutup
5 minit
(11.15 –
11.20)
Rumusan pembelajaran Guru membuat rumusan
tentang pelajaran yang
telah dilakukan.
Pelajar memerhati dan
mendengar dengan
penuh minat.
Nilai:
1. Memupuk kerjasama
di dalam kumpulan.
2. Memupuk rasa
minat untuk
mendalami dunia
animasi.
Refleksi :
1. Guru menghubungkaitkan aplikasi animasi di dalam dunia pada masa kini.
2. Pelajar dapat mempraktikkan pembangunan animasi dengan proses-proses dan kesan khas animasi yang dipelajari.

More Related Content

What's hot

15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajarLinda Yius
 
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikan
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikanInovasi dan kreativiti dalam pendidikan
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikanUstajah ILa AzieLa
 
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaranDIHYAUDDIN SAAD
 
Bahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranBahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranNadwah Khalid
 
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJ
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJCONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJ
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJSyafiqah Mohamed Noor
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...cikgutika
 
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4syazwanie suhaimi
 
Model Assure dan Model Addie
Model Assure dan Model AddieModel Assure dan Model Addie
Model Assure dan Model AddieArifahAzlanShah2
 
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)nur habibah yusuf
 
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranJessika Denis
 
Bab2 rekabentuk & model pengajaran
Bab2 rekabentuk & model pengajaranBab2 rekabentuk & model pengajaran
Bab2 rekabentuk & model pengajaranSiti Zulaikha
 
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaranNik Ibrahim Nik Mat
 

What's hot (20)

RPH Sains Tahun 6 KSSR : Gerhana
RPH Sains Tahun 6 KSSR : GerhanaRPH Sains Tahun 6 KSSR : Gerhana
RPH Sains Tahun 6 KSSR : Gerhana
 
Rph berasaskan projek
Rph berasaskan projekRph berasaskan projek
Rph berasaskan projek
 
RPH dan Kajian Tindakan
RPH dan Kajian TindakanRPH dan Kajian Tindakan
RPH dan Kajian Tindakan
 
Pengurusan bilik darjah - Psikologi Pendidikan
Pengurusan bilik darjah - Psikologi PendidikanPengurusan bilik darjah - Psikologi Pendidikan
Pengurusan bilik darjah - Psikologi Pendidikan
 
15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar15 konsep kepelbagaian pelajar
15 konsep kepelbagaian pelajar
 
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikan
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikanInovasi dan kreativiti dalam pendidikan
Inovasi dan kreativiti dalam pendidikan
 
Bahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajarBahan bantu mengajar
Bahan bantu mengajar
 
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
(Group 15) penggunaan teknologi dalam pengajaran dan pembelajaran
 
Bahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaranBahan dan sumber pengajaran
Bahan dan sumber pengajaran
 
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJ
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJCONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJ
CONTOH RPH PENDIDIKAN JASMANI SUBJEK PEDAGOGI PJ
 
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 8  multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 8 multimedia interaktif untuk pengajaran dan pembelajaran
 
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
Penilaian bagi pembangunan bahan multimedia berasaskan laman web dalam pendid...
 
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4
RPH Pembelajaran Aktif Pendidikan Kesihatan Tahun 4
 
Model Assure dan Model Addie
Model Assure dan Model AddieModel Assure dan Model Addie
Model Assure dan Model Addie
 
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
Contoh rph abad ke 21 (sainsbm)
 
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 3 visual untuk pengajaran dan pembelajaran
 
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan PembelajaranTopik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
Topik 6 Video Untuk Pengajaran dan Pembelajaran
 
Bab2 rekabentuk & model pengajaran
Bab2 rekabentuk & model pengajaranBab2 rekabentuk & model pengajaran
Bab2 rekabentuk & model pengajaran
 
Nota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdfNota Minggu 1.pdf
Nota Minggu 1.pdf
 
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaranTopik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaran
Topik 9 internet untuk pengajaran dan pembelajaran
 

Similar to RPH Berpusatkan Pelajar Animasi

Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)ArifahAzlanShah2
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganNor Sazlin Kusai
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICTModul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICTNorazlin Mohd Rusdin
 
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdf
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdfAsas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdf
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdfEvaArif2
 
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi MultimediaHuraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi Multimediaruude_90
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimediazhafdiana
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAKean Hagen
 
Modul asas media ting 1
Modul asas media ting 1Modul asas media ting 1
Modul asas media ting 1Danjuro Hamada
 
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...syahrul225248
 
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruRancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruKean Hagen
 

Similar to RPH Berpusatkan Pelajar Animasi (20)

Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian TeksRPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
RPH Berpusatkan Guru Perisian Teks
 
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
RPH Bahasa Melayu Tahun 4 (Tema Sains, Teknologi & Inovasi)
 
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas GrafikRPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
RPH Berpusatkan Guru Asas Grafik
 
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilanganRancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
Rancangan pengajaran harian bm tahun 3 - kata bilangan
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
D20102039863
D20102039863D20102039863
D20102039863
 
RPH MASTERI
RPH MASTERIRPH MASTERI
RPH MASTERI
 
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICTModul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
Modul Pengajaran Matematik Mengintegrasikan ICT
 
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdf
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdfAsas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdf
Asas-Sains-Komputer-Tingkatan_2.pdf
 
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi MultimediaHuraian Sukatan Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Produksi Multimedia
 
Sukatan pro multimedia
Sukatan pro multimediaSukatan pro multimedia
Sukatan pro multimedia
 
sukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimediasukatan pelajaran produksi multimedia
sukatan pelajaran produksi multimedia
 
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi MultimediaHuraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
Huraian Sukatan Pelajaran Produksi Multimedia
 
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIAHURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN : PRODUKSI MULTIMEDIA
 
Rph proped
Rph propedRph proped
Rph proped
 
Modul asas media ting 1
Modul asas media ting 1Modul asas media ting 1
Modul asas media ting 1
 
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...
E-Fashion Glossary Pembangunan inovasi Alat Bantu Mengajar dalam pembelajaran...
 
RPH PKES3063 NUR SYUHADA.pdf
RPH PKES3063 NUR SYUHADA.pdfRPH PKES3063 NUR SYUHADA.pdf
RPH PKES3063 NUR SYUHADA.pdf
 
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guruRancangan pengajaran harian berpusatkan guru
Rancangan pengajaran harian berpusatkan guru
 

More from Paee Faiezah Kertau Kintus

Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatif
Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatifHuraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatif
Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatifPaee Faiezah Kertau Kintus
 
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5Paee Faiezah Kertau Kintus
 
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d tools
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d toolsHuraian Sukatan Pelajaran Programming & d tools
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d toolsPaee Faiezah Kertau Kintus
 
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk Penerbit
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk PenerbitHuraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk Penerbit
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk PenerbitPaee Faiezah Kertau Kintus
 

More from Paee Faiezah Kertau Kintus (19)

Modul pentaksiran produksi multimedia nov2009
Modul pentaksiran produksi multimedia nov2009Modul pentaksiran produksi multimedia nov2009
Modul pentaksiran produksi multimedia nov2009
 
Spm produksi multimedia 2005
Spm produksi multimedia 2005Spm produksi multimedia 2005
Spm produksi multimedia 2005
 
Spm produksi multimedia 2008
Spm produksi multimedia 2008Spm produksi multimedia 2008
Spm produksi multimedia 2008
 
Spm produksi multimedia 2007
Spm produksi multimedia 2007Spm produksi multimedia 2007
Spm produksi multimedia 2007
 
Spm produksi multimedia 2006
Spm produksi multimedia 2006Spm produksi multimedia 2006
Spm produksi multimedia 2006
 
Spm produksi multimedia 2004
Spm produksi multimedia 2004Spm produksi multimedia 2004
Spm produksi multimedia 2004
 
Spm produksi multimedia 2009
Spm produksi multimedia 2009Spm produksi multimedia 2009
Spm produksi multimedia 2009
 
Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatif
Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatifHuraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatif
Huraian Sukatan Pelajaran Penerbitan Multimedia kreatif
 
Module multimedia
Module multimediaModule multimedia
Module multimedia
 
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
Huraian Sukatan Pelajaran Grafi Komputer Ting 4n5
 
Huraian Sukatan Pelajaran ict ting_4dan5
Huraian Sukatan Pelajaran ict ting_4dan5Huraian Sukatan Pelajaran ict ting_4dan5
Huraian Sukatan Pelajaran ict ting_4dan5
 
Huraian Sukatan Pelajaran ict16 040906
Huraian Sukatan Pelajaran ict16 040906Huraian Sukatan Pelajaran ict16 040906
Huraian Sukatan Pelajaran ict16 040906
 
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d tools
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d toolsHuraian Sukatan Pelajaran Programming & d tools
Huraian Sukatan Pelajaran Programming & d tools
 
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan Komputer
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan KomputerHuraian Sukatan Pelajaran Sokongan Komputer
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan Komputer
 
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan Rangkaian
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan RangkaianHuraian Sukatan Pelajaran Sokongan Rangkaian
Huraian Sukatan Pelajaran Sokongan Rangkaian
 
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk Penerbit
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk PenerbitHuraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk Penerbit
Huraian Sukatan Pelajaran Animasi Rekabentuk Penerbit
 
Jurnal Pembelajaran Koperatif
Jurnal Pembelajaran KoperatifJurnal Pembelajaran Koperatif
Jurnal Pembelajaran Koperatif
 
Peta Minda Pembelajaran Koperatif
Peta Minda Pembelajaran KoperatifPeta Minda Pembelajaran Koperatif
Peta Minda Pembelajaran Koperatif
 
Nota Produksi multimedia animasi
Nota Produksi multimedia animasiNota Produksi multimedia animasi
Nota Produksi multimedia animasi
 

Recently uploaded

KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapDewiUmbar
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...MDFARIDSHAFARIBINHAR
 
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxBuku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxHussalwaHussain1
 
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasAdiebsulhy55
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfNursKitchen
 
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...NursKitchen
 
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINITUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINIZAINABAFINABINTISUHA
 
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikanPBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikangipgp24202619
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfMDFARIDSHAFARIBINHAR
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf1370zulaikha
 

Recently uploaded (11)

KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genapKISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
KISI-KISI SOAL DAN KARTU SOAL KELAS Xi semester genap
 
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1Reka Bentuk  Teknologi Nota Tingkatan satu1
Reka Bentuk Teknologi Nota Tingkatan satu1
 
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
1 rbt kandungan-dan-cadangan-rekod-pembelajaran-dan-pemudahcaraan-formula-a-k...
 
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptxBuku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
Buku Program Pelancaran Nilam SMK Johor Bahru.pptx
 
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkasSlide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
Slide sejarah tingkatan5 bab5 nota ringkas
 
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdfTopik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
Topik 5 - PEMBINAAN PERADABAN MAJMUK DI MALAYSIA.pdf
 
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
Topik 8 - PERANAN ETIKA DAN PERADABAN MENDOKONG TANGGUNGJAWAB SOSIAL DI MALAY...
 
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINITUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
TUGASAN MODUL 4 TS25 RUJUKAN SEKOLAH TERKINI
 
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikanPBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
PBKK3143 TUTO M4 asas penyelidikan dalam pendidikan
 
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdfReka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
Reka Bentuk dan Teknologi_Tingkatan_2-1-31-10-31.pdf
 
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdfPENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
PENTAKSIRAN dalam pendidikan tajuk enam hingga lapan.pdf
 

RPH Berpusatkan Pelajar Animasi

  • 1. Rancangan Pengajaran Harian 1 FAKULTI SENI, KOMPUTERAN DAN INDUSTRI KREATIF AT 46 IJAZAH SARJANA MUDA PENDIDIKAN MULTIMEDIA KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1 TUGASAN INDIVIDU : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) PEMBELAJARAN BERPUSATKAN PELAJAR Disediakan Oleh : Siti Faizah Binti Kertau Kintus D20102039848 Nama Pensyarah : Dr. Che Soh bin Said Tarikh Serah : 21 . 05 . 2013
  • 2. Rancangan Pengajaran Harian 2 RANCANGAN MENGAJAR BERPUSATKAN PELAJAR Sekolah: Sekolah Menengah Vokasional Seri Manjung Subjek: Produksi Multimedia Tarikh:16 April 2013 Tingkatan: 4 ICT Masa : 10.00 – 11.20 [1 jam 20 minit] Kehadiran: 20 Orang Pelajar Topik : Elemen Multimedia Subtopik: Animasi Hasil Pembelajaran : Aras 1 : Menjelaskan kepentingan animasi dalam kehidupan masa kini. Aras 2 : Menyatakan kategori-kategori animasi. Aras 3 : Menerangkan proses-proses pembangunan animasi. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: 1. Menyatakan aplikasi-aplikasi animasi dalam kehidupan masa-masa kini. 2. Menerangkan istilah utama di dalam proses penghasilan animasi seperti tweening dan keyframe. 3. Menerangkan proses yang terlibat di dalam proses pembangunan animasi tiga dimensi.
  • 3. Rancangan Pengajaran Harian 3 4. Menyatakan contoh-contoh kesan khas bagi animasi seperti morphing dan warping. Pengetahuan Sedia Ada : a) Pelajar pernah menonton filem-filem animasi. b) Pelajar pernah bermain game di dalam komputer. c) Pelajar pernah melihat aplikasi animasi di dalam kehidupan seharian. Bahan Bantu Mengajar : a) Media tayang kaku : Layar putih, LCD Projektor. b) Media : Video flash, video 3D, filem pendek 3D. c) Media cetak : lembaran kerja , gambar. Langkah Pembelajaran Langkah Kandungan AktivitiPembelajaran Bahan / Nota Aktiviti Guru AktivitiPelajar Set Induksi 5 minutes (10:00 – 10:05) Bersoal jawab, Soalan: Nyatakan filem animasi yang pernah anda tonton? Nyatakan game yang pernah anda main?  Kemungkinan jawapan filem animasi yang pernah ditonton ialah : o Upin dan Ipin o Boboiboy o Transformer Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang filem animasi yang pernah pelajar tonton. Guru juga akanbersoal jawap dengan pelajar mengenai game yang pernah pelajar main. Pelajar mengangkat tangan untuk menjawab soalan guru. Strategi: Penumpuan dan pendengaran. Teknik: Ramal-perhati-terang (POE) Kecerdasan pelbagai: i. Verbal Linguistik. ii. Kinestetik. iii. Interpersonal.
  • 4. Rancangan Pengajaran Harian 4 o Mickey Mouse o Supermen o Batman  Kemungkinan jawapan game animasi: o Super Mario o Puzzle Game o Solitaire o Hearts o Spider Solitaire Nilai murni: Berdaya saing dan berani. Langkah 1 5 minit (10:05 – 10:10) Guru membahagikan pelajar kepada beberapa kumpulan kecil. Setiap satu kumpulan mempunyai 5 orang pelajar. Setiap ahli kumpulan perlu melantik seorang ketua bagi memudahkan aktiviti pembelajaran dijalankan. Guru memberikan arahan kepada pelajar untuk bergerak ke kumpulan masing-masing dan memilih seorang ketua bagi setiap kumpulan. Pelajar bergerak ke kumpulan masing- masing dan membuat pelantikan ketua bagi kumpulan mereka. Strategi : Pendengaran Teknik: Perbincangan kumpulan Kecerdasan pelbagai: Kinestetik Nilai Murni : Berkerjasama Langkah 2 5 minit (10:10 – 10:15) Setiap kumpulan diarahkan untuk memilih satu video pendek samada2D atau 3D di dalam blog yang telah disediakan. Kemudian menyatakan kategori itu samada 2D atau 3D. Guru menyediakan video- video pendek di dalam blog. Pelajar membuat pemilihan video yang telah disediakan di dalam blog. Strategi: Pendengaran ABM / BBM: Video 2D dan 3D Kecerdasan pelbagai: Kinestetik
  • 5. Rancangan Pengajaran Harian 5 Nilai Murni : Berkerjasama dan tolong- menolong Langkah 3 10 minit (10:15 – 10:25) Pelajar perlu membuat perbincangan mengenai video yang dipilih samada dalam kategori animasi berkomputer kategori 2D dan 3D. Guru mengarahkan pelajar untuk berbincang tentang kategori video yang telah mereka pilih. Pelajar mendengar arahan yang diarahkan oleh guru. Pelajar membuat perbincangan tentang video yang mereka pilih. Pelajar menyediakan bahan hasil perbincangan mereka. Pendekatan: Pendengaran, perbincangan dan berfikir . Teknik: Perbincangan kumpulan. ABM / BBM: Video 2D dan 3D. Nilai Murni : Berkerjasama dan tolong- menolong. Langkah 4 15 minit (10:25 – 10:40) Pelajar menyediakan maklumat perbincangan mereka terhadap video yang mereka pilih. Guru dan pelajar membuat perbincangan mengenai kategori animasi berkomputer. Guru menyediakan maklumat berkaitan animasi dalam 2D dan 3D. Guru membuat perbincangan jawapan yang telah diberikan oleh setiap kumpulan. Setiap wakil kumpulan dikehendaki membuat persembahan jawapan yang telah dibincangkan oleh kumpulan mereka. Pendekatan: Pendengaran, perbincangan dan berfikir. Teknik: Perbincangan kumpulan. ABM / BBM: Video 2D dan 3D,
  • 6. Rancangan Pengajaran Harian 6 Layar putih, LCD Projector dan Overhead Projector (OHP) Langkah 5 35 minit (10:40 – 11:15) Pelajar mempelajari aplikasi- aplikasi animasi dalam kehidupan masa kini berdasarkan maklumatyang telah disediakan di dalam blog. Antara aplikasi-aplikasi animasi dalam kehidupan masa kini adalah : • Pengiklanan • Arkeologi • Seni Bina • Bidang Kimia • Pendidikan • Kejuruteraan • Filem Dan Hiburan • Simulasi Penerbangan • Perubatan Pelajar menerangkan teknik dan proses-proses pembangunan animasi Antara proses pembangunan animasi 2D ialah : • Tweening Guru menyediakan maklumat aplikasi animasi untuk dipersembahkan dalam bentuk video. Guru menyediakan contoh bahan animasi di dalam flash dan 3D untuk proses pembangunan animasi di dalam blog. Guru menyediakan beberapa filem pendek 3D yang menggunakan kesan- kesan khas animasi di dalam blog. Pelajar menerangkan aplikas-aplikasi animasi dalam kehidupan masa kini dengan kefahaman ahli kumpulan mereka. Pelajar mencatat maklumat mengenai kesan-kesan khas animasi. Pendekatan: Pendengaran, perhatian, mendengar dan mencatat. Teknik: Pengajaran ABM / BBM: Layar putih, LCD Projector, prezi, video flash, video 3D dan filem pendek 3D.
  • 7. Rancangan Pengajaran Harian 7 • Keyframes Antara proses pembangunan animasi3D ialah : • PenghasilanPapan Cerita (Storyboarding) • Pemodelan(Modelling) • Pencahayaan(Lightning) • Pemetaan • RenderingdanAnimasi Guru menunjukkan kesan khas (after effect) bagi animasi. Antara kesan khas animasi ialah : • Morphing • Warping Penutup 5 minit (11.15 – 11.20) Rumusan pembelajaran Guru membuat rumusan tentang pelajaran yang telah dilakukan. Pelajar memerhati dan mendengar dengan penuh minat. Nilai: 1. Memupuk kerjasama di dalam kumpulan. 2. Memupuk rasa minat untuk mendalami dunia animasi. Refleksi : 1. Guru menghubungkaitkan aplikasi animasi di dalam dunia pada masa kini. 2. Pelajar dapat mempraktikkan pembangunan animasi dengan proses-proses dan kesan khas animasi yang dipelajari.