1. KPT 6044
PEMBELAJARAN BERASASKAN ELEKTRONIK DAN WEB
SEMESTER SESSION 2013/2014
TUGASAN 3:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
NAMA PENSYARAH:
DR. JESSNOR ELMY BINTI MAT JIZAT
DISEDIAKAN OLEH:
MOHD FADLI BIN HASAN (M20122001390)
TARIKH: 22 NOVEMBER 2013 (JUMAAT)
2. MEMBINA RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Tarikh / Hari
: 11 November 2013 / Isnin
Masa
: 8.05 am - 9.15 am (70 minit)
Kelas
: 4 Musytari
Bil. Pelajar
: 25 orang
Subjek
: Prinsip Perakaunan
Tema / tajuk
: Klasifikasi akaun: Aset, Liabiliti, Ekuiti Pemilik, Hasil, Belanja
dan Akaun Kontra
Sub Tajuk
: Aset, Liabiliti dan Ekuiti Pemilik serta Pengelasannya
Hasil Pembelajaran
: Selepas pengajaran, pelajar dapat:
1. Domain Kognitif
i) Menyatakan maksud aset, liabiliti dan ekuiti pemilik
ii) Menyenaraikan kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik
iii) Membezakan antara kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik
2. Domain Afektif
i) Menjawab soalan guru dan rakan dalam aktiviti berkumpulan
3. Domain Psikomotor
i) Mengelaskan item-item tersebut mengikut kategori aset semasa dan aset bukan
semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan semasa serta ekuiti pemilik
2
3. Media / ABM
: Nota power point, kad manila, nota ringkas, kad-kad edaran,
kertas soalan pengukuhan, buku teks, video.
Nilai
: Menghormati guru, patuh arahan, beri perhatian, bekerjasama,
memberi tumpuan, berkeyakinan dan berani.
Kemahiran
: Membeza, mengelaskan, menentukan kategori.
Kaedah / Strategi
: Pembelajaran Masteri / Pembelajaran berpusatkan guru dengan
pelajar.
Pengetahuan Sedia Ada : Mengetahui maksud aset.
3
4. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH / ISI KANDUNGAN
AKTIVITI GURU
AKTIVITI PELAJAR
MASA
Set Induksi
(15 minit)
STRATEGI/ KAEDAH/
ABM/ NILAI/ KBKK
Permulaan
Guru memberi salam dan bertanya Murid menjawab salam
Strategi:
khabar kepada murid
Berpusatkan
guru
dan
pelajar
Guru mengimbas pelajaran lepas:
Pelajar memberi perhatian
Apakah yang dimaksudkan dengan terhadap penerangan guru Kaedah:
hasil dan pengelasannya?
mengenai pelajaran yang Induktif
Apakah yang dimaksudkan dengan lepas.
belanja dan pengelasannya?
ABM:
filem pendek
Guru menyediakan
satu filem Pelajar
pendek.
perhatian
menumpukan
kepada
filem Nilai:
pendek yang dipaparkan Menghormati guru, patuh
oleh guru.
4
arahan
5. Guru mengaitkan filem pendek Pelajar memberikan tindak KBKK:
tersebut dengan apa yang akan balas terhadap apa yang Menghubungkait dengan
diajar.
Langkah 1
Pengertian
( 15 minit )
liabiliti
dan
pemilik
pengelasannya
aset, Guru
hendak diajar.
menerangkan
dengan Pelajar
pelajaran
memberikan Strategi:
ekuiti menggunakan gambar rajah yang tumpuan
terhadap Berpusatkan
guru
dan
dan
soal
serta dipaparkan melalui power point penerangan yang diberikan pelajar
yang menunjukkan contoh-contoh oleh guru.
bagi aset, liabiliti dan ekuiti
Kaedah:
pemilik.
Penerangan
jawab ringkas
Guru
terperinci
menerangkan
mengenai
secara Pelajar
memberi
respon
pengertian atau tindak balas apabila ABM:
aset, liabiliti dan ekuiti pemilik disoal oleh guru.
Gambar
serta pengelasannya.
point
Guru memilih pelajar secara rawak Pelajar
untuk mengetahui tentang
rajah,
power
memberikan Nilai:
pendapat mereka apabila Menghormati guru, patuh
pendapat mereka mengenai aset, dipilih oleh guru untuk arahan, beri perhatian dan
liabiliti dan ekuiti pemilik.
5
menjawab soalan.
bekerjasama
6. KBKK:
Memahami
pendedahan
awal
Langkah 2
Latihan
(15 minit)
kumpulan
di
dalam Guru memberi
arahan
kepada Pelajar-pelajar
mengikut Strategi:
pelajar-pelajar untuk duduk di arahan guru
Berpusatkan pelajar dan
dalam kumpulan.
bimbingan guru secara
berkumpulan.
Guru memberi penerangan tentang Pelajar mendengar dengan
aktiviti yang akan dilakukan.
penuh perhatian terhadap Kaedah:
penerangan guru.
Pembelajaran kooperatif
Guru memberikan kad-kad yang Pelajar berbincang bersama ABM:
mempunyai nama aset semasa dan ahli
dalam
aset bukan semasa, liabiliti semasa masing-masing.
kumpulan Kad-kad edaran dan kad
manila
dan liabiliti bukan semasa serta
ekuiti pemilik dan sehelai kad
Nilai:
manila kepada pelajar dalam setiap
Kerjasama,
kumpulan.
patuhi masa
6
tekun
dan
7. Guru meminta pelajar berbincang
KBKK:
di
Menentukan
dalam
kumpulan
untuk
kriteria,
mengenalpasti dan menyenaraikan
mengelaskannya
aset
menyelesaikan masalah
semasa
semasa,
dan
liabiliti
aset
bukan
semasa
dan
dan
liabiliti bukan semasa serta ekuiti
pemilik.
Pelajar
membuat
transasksi
berdasarkan
juga
perlu
perniagaan
kategori
yang
diperolehi.
.
Langkah 3
Pembentangan
( 15 minit )
jawapan
perbincangan
Guru meminta wakil dari setiap Wakil
dan kumpulan
datang
ke
setiap
hadapan membentangkan
kumpulan Strategi:
jawapan Berpusatkan
guru
dan
untuk membentangkan jawapan yang telah mereka dapati pelajar
hasil
mereka
daripada
bersama
perbincangan daripada
dengan
manila yang disediakan.
kad bersama
tadi.
perbincangan
ahli
kumpulan Kaedah:
Kooperatif
perbincangan
7
dan
8. Guru memberikan respon kepada Pelajar memberi
jawapan pelajar dan mengadakan perhatian dan respon
perbincangan mengenai jawapan dalam
yang diberikan oleh pelajar tadi.
ABM:
perbincangan Kad manila
jawapan dengan guru.
Nilai:
Yakin diri, tekun, hormat
dan berkeyakinan tinggi
KBKK:
Menyelesaikan masalah
Penutup
( 10 minit )
Kesimpulan
Guru
mengadakan
pop
kuiz Pelajar
mengambil Strategi:
mengikut prinsip siapa cepat dia bahagian dalam pop kuiz Berpusatkan
dapat dan pelajar yang berjaya dan
akan diberi hadiah.
menjawab
berdasarkan siapa cepat dia
Kaedah:
Refleksi,
membuat
kesimpulan Pelajar memberikan respon penyoalan
mengenai mata pelajaran yang atau tindak balas
diajar
pada
hari
dan
soalan pelajar
dapat.
Guru
guru
ini
8
dan kepada penerangan guru.
ABM:
kuiz
dan
9. bertanyakan
sama
ada
pelajar
Pop kuiz, nota ringkas
faham atau tidak pelajaran hari ini.
dan soalan pengukuhan
Guru memberikan nota ringkas
Nilai:
dan soalan latihan serta meminta
Patuh
pelajar
berani dan berkeyakinan
membuat
ulangkaji
di
arahan,
jujur,
rumah.
KBKK:
Dapat membuat refleksi
9
10. bertanyakan
sama
ada
pelajar
Pop kuiz, nota ringkas
faham atau tidak pelajaran hari ini.
dan soalan pengukuhan
Guru memberikan nota ringkas
Nilai:
dan soalan latihan serta meminta
Patuh
pelajar
berani dan berkeyakinan
membuat
ulangkaji
di
arahan,
jujur,
rumah.
KBKK:
Dapat membuat refleksi
9