1. Основи здоров’я
Клас: 4
Тема. Емоції та почуття, їх вплив на здоров’я людини. Уміння
контролювати емоції.
Мета. Сформувати уявлення про позитивні та негативні емоції,
їх вплив на здоров’я людини. Вчити дітей аналізувати свій
внутрішній стан, керувати емоціями.
Формувати комунікативну, соціальну, інформаційну,
здоров’язберігаючу компетентності.
Розвивати мислення, пам’ять, творчі здібності, уміння
знаходити вихід із різних ситуацій;
Виховувати стійке позитивне ставлення до себе й оточення;
прагнення до саморозвитку й самовдосконалення; взаємоповагу,
взаємодопомогу.
Обладнання. Опорні схеми, таблиці, ілюстрації, сигнальні картки,
музичний матеріал, люстерка, підручник (Бібік Н. М., Бойченко Т. Є.,
Коваль Н. С., Манюк О. І. Основи здоров’я: Підруч. Для 4 кл. – К.:
Навчальна книга)
Тип уроку: комбінований
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Аутотренінг.
Щоб нам разом працювати, треба разом повторяти:
Я уважний і серйозний, хоч іще малого зросту
Зараз з силами зберусь, я нічого не боюсь.
Впевнений, кмітливий я, прагну здобувать знання.
– А знання ми будемо здобувати подорожуючи країною Здоров’я.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Проблемна ситуація
Перед нами роздоріжжя:
праворуч підеш – багатство знайдеш, а здоров’я втратиш;
ліворуч підеш – половину багатства знайдеш і половину здоров’я
втратиш;
прямо підеш – скарбів не знайдеш, а здоров’я збережеш.
Висновок. Найкраще піти третьою дорогою, оскільки здоров’я – головне
багатство людини.
– Що ви робите для того, аби бути здоровими?
2. Гра «Так – ні»
Щоденно роблю зарядку.
Допізна переглядаю телепередачі.
Ввічливо спілкуюся з оточенням.
Сперечаюсь із батьками, друзями.
Намагаюсь робити добрі вчинки.
2. Дотримуюсь правил дорожнього руху.
Здійснюється узагальнення, робляться висновки.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми та завдань уроку.
– На дошці ви бачите малюнки чоловічків. Уважно розгляньте кожного,
охарактеризуйте.
– Який з них передає ваш настрій на початку уроку?
(Сигналювання учнів про свій стан)
– Як ви гадаєте, від чого залежить вираз обличчя людини?
(Від настрою та емоційного стану)
– Прочитайте разом на дошці тему нашого уроку.
(«Емоції та почуття».)
– Отже, тема відома, тепер з’ясуємо завдання, які сьогодні стоять перед нами. Чого
навчить кожного з нас цей урок?
– Пам’ятаєте про фею Доброти, яка на одній з виховних годин подарувала кожному з
вас «Щоденник добрих справ»? Сьогодні фея потрапила у скруту і врятувати її допоможуть
чуйність, доброта, милосердя кожного з вас.
Цей урок
навчить мене
Керувати
емоціями
Проводити
тренінги
Визначати позитивні
й негативні емоції
Аналізувати
і робитивисновки
Пояснювати, що таке
емоції та яке вони
мають значення
3. ІV. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1. Надання необхідної інформації
– Людина завжди певним чином реагує на те, що її оточує, і на те, що вона робить
сама. Ці переживання можуть бути як позитивними, так і негативними. В основі душевного
переживання людини лежать емоції, які визначають її самопочуття. Слово «емоції»
походить від латинського «емоціо», що означає «хвилювати». Вивчаючи цю тему, ми
дізнаємося багато цікавого та корисного.
Наприклад, відомий історичний факт про те, як Юлій Цезар добирав воїнів у свою
армію. Кандидатів ставили в стрій, несподівано випускали до них тигра чи лева й уважно
дивилися на реакцію кожного. Тих, що зблідли, брали, а хто почервонів, ні. Чому? Бо у
перших у стресовій ситуації стискаються судини, підвищується тонус симпатичної системи,
і вони бліднуть, тобто, коли треба змобілізувати всю енергію, нервова система таких людей
вже підготовлена до цього. Вони ще не знають, що робитимуть, але вже зосередились і
внутрішньо зібралися. А в тих, що почервоніли, навпаки – накопичується енергія,
розширюються судини, тобто задіюється парасимпатична система, яка існує для
резервування, відродження сил. Організм таких людей не готовий до миттєвої реакції.
2. Робота в групах
Завдання.
Група «Науковці»
З’ясувати за тлумачним словником значення слова «емоції».
Група «Знавці»
Розподілити емоції на позитивні (+), та негативні (-), звернути увагу на невизначені (?)
емоції.
Радість
Упевненість
Сором
Схвильованість
Задоволення
Образа
Співчуття
Самотність
Здивування
Байдужість ?
Роздратування
Заздрість
Цікавість
Захопленість
Щастя
Сум
Пригніченість
Почуття провини
Впертість
Нетерплячість
Злість
Рішучість
Розпач
4. Група «Пошуковці»
З’єднати ситуації та емоції, які виникають у подібних ситуаціях.
Ситуація Емоції
Мене похвалили за вимитий посуд Сором
Мені зробили зауваження за Схвильованість
запізнення
Чудова сонячна погода Задоволення
Я ліплю снігову бабу Образа
Я бачу дівчинку, яка упала і розбила Співчуття і жаль
лікоть
Друг не виконав обіцянки Радість
Я сам удома, хворий Самотність, сум
3. Презентація роботи в групах
Група «Науковці»
Емоції – переживання людиною свого ставлення до дійсності; до свого внутрішнього і
навколишнього життя; душевне переживання людини; почуття людини.
Група «Знавці»
Розподіляють емоції на групи, пояснюють їх значення.
Позитивні Негативні
емоції (+) емоції (-)
підвищують падає
працездатність працездатність
сприяють виконанню псується настрій,
будь-якої діяльності відчувається втома
підвищують призводять до
захисні сили організму захворювань
Група «Дослідники»
Презентує результати роботи над проектом «Причини виникнення позитивних
емоцій».
4. Робота над оповіданням
– Прослухайте оповідання Василя Сухомлинського «Чого Сергійкові було соромно».
Подумайте, які емоції виникли у Сергійка; що б ви порадили головному персонажеві.
Чому Сергійкові було соромно
Настала холодна зима. Запорошило снігом сад. Літають над білим килимом пташки,
тривожно пищать, бо нічого їсти.
Зробили діти годівницю. Щодня приносять корм: смажене конопляне сім’я, гарбузове
та соняшникове насіння. А синичкам – шматочки сальця в сіточках, щоб ворона не вкрала.
Завтра неділя. Приносити корм до годівниці випала черга Сергійкові. Він із вечора
приготував шматочок сальця, загорнув його в сіточку. У маленький мішечок насипав
гарбузового насіння.
«Уранці, як тільки розвидниться, понесу», - думав Сергійко. Та вранці йому не
захотілося вставати.
Прокинувся Сергійко пізно. Надворі мела хуртовина.
«Куди я в таку негоду піду?» - подумав Сергійко. Хуртовина вщухла аж перед вечором.
5. «Це ж усі дороги засипало снігом. Та й синички сплять десь у затишку»,- заспокоював
себе Сергійко, щоб не докоряло сумління.
Коли стемніло, Сергійко подумав: «За один день синички не загинуть… Завтра хтось
погодує…»
Уранці наступного дня вчителька підійшла до вікна й запитала:
– Чия була черга вчора синичок годувати?
– Моя… - сказав Сергійко й поблід.
– Молодець, Сергійко! – похвалила вчителька. – Дивіться, аж два шматочка сала
повісив. Ще й досі клюють синички.
У класі стало тихо-тихо. Сергійко від хвилювання не міг перевести духу. Він чув, як у
грудях б’ється серце – ось-ось вискочить.
Йому було соромно підвести очі й глянути на вчительку.
В. Сухомлинський
– Які емоції виникали у Сергійка?
– Ці емоції позитивні чи негативні?
– Які наслідки вони можуть мати?
– Що б ви порадили Сергійкові?
Висновок. Завжди треба думати про наслідки своїх вчинків.
Група «Пошуковці» оголошує результати виконання завдання
5. Захист проектів
«Дослідники» презентують результати роботи над проектом «Зміни мого настрою
протягом дня. Кольори мого настрою».
– Діти, ви добре справились із завданням, тому можна зафарбувати фундамент палацу.
6. Релаксаційна пауза
– За допомогою чого людина може передавати свої емоції, почуття?
– А зараз ми спробуємо навчитися визначати емоційне забарвлення
музики.
Діти передають рухами і мімікою емоції, які виникають у них під час
прослуховування спочатку веселої, потім сумної мелодії.
– Якими кольорами ви передали б настрій прослуханих композицій?
7. Гра – тренінг «Різний настрій»
Завдання.
Передати емоційний стан. (Проводиться в парах)
6. Наш Сашко бува веселий, коли друзі всі в оселі.
Наш Сашко бува сердитий, коли лоб його набитий.
Наш Сашко сумний буває, коли іграшки немає.
Наш Сашко буває плаче, коли хтось відніме м’ячик.
Наш Сашко бува хитрує, коли фокуси майструє.
А як його насварять – він ображений стоїть.
Як незвичне щось побачить, то дивується одначе.
А як чогось злякається – у кущі ховається.
– Старанність, активність завжди винагороджуються. Тож ви маєте повне право
розфарбувати стіни палацу.
V. Застосування набутих знань
1. Робота з підручником
(Бібік Н. М., Бойченко Т. Є., Коваль Н. С. Манюк О. І. Основи здоров’я: Підруч.
Для 4 кл. – К.: Навчальна книга, 2004)
– Опрацюйте матеріал на сторінках 59 – 60, підготуйтеся до тестових завдань.
2. Тест із взаємоперевіркою
1. Емоції – це
а) душевні переживання,почуття людини;
б) риси характеру;
в) якості особистості.
2. Емоції
а) виникають самі по собі;
б) завжди мають причину;
в) залежать від настрою вранці.
3. Емоції бувають
а) позитивні, негативні;
б) завжди позитивні;
в) позитивні, негативні, невизначені.
4. Позитивні емоції
а) підвищують захисні сили організму;
б) не приносять ні користі, ні шкоди;
в) шкідливі для здоров’я.
5. Людина, яка постійно переживає негативні емоції
а) відчуває себе захищеною;
б) може захворіти;
в) формує риси характеру.
6. Треба вчитися контролювати емоції
а) щоб мати завжди спокійний вигляд обличчя;
б) щоб ніколи не плакати;
в) щоб не хворіти.
Кожна правильна відповідь оцінюється 2 балами.
Здійснюється взаємоперевірка, робляться висновки.
– Завдяки вашій уважності, зібраності куполи палацу знов стануть видимими.
(Діти розфарбовують куполи чарівного палацу)
– Чи задоволені ви результатами роботи? Дійсно, всі добрі справи викликають корисні
для здоров’я позитивні емоції.
3. Релаксаційна пауза
Гра «Приміряємо емоції»
7. Вчитель пропонує дітям, дивлячись у маленькі люстерка:
насупитись як осіння хмара, сердита людина, зла чарівниця;
розізлитись як дитина, у якої забрали яблуко; як людина, яку вдарили;
злякатись як дитина, що загубилась у лісі; як заєць, що побачив вовка;
показати, як відпочиває дитина, що багато працювала, допомагаючи мамі;
ніби ви побачили щось дивовижне;
посміхнутись як кіт на сонці, весела дитина.
– Яке завдання було виконувати найприємніше?
Висновок. Запам’ятайте слова видатного американця Дейла Карнегі: «Ніщо не коштує
нам так дешево і не цінується так дорого, як посмішка». Посміхайтеся частіше, даруйте
радість собі й людям.
4. Інтерактивна вправа «Обери позицію»
– Бувають обставини, яких ми змінити не в змозі. Як поводитись в такому разі? Оберіть
свій метод із запропонованих.
(Учні використовують кольорові наліпки).
5. Практичні поради
– Емоції значно впливають на стан нашого здоров’я.
Замисліться: як часто ми гніваємось, кричимо на когось. І зовсім не думаємо про те, що
в такі хвилини наше серце починає швидше працювати, пульс прискорюється, і коли-
небудь організм може дати збій. Тому ми повинні якомога раніше навчитися контролювати
свої емоції.
Слухання порад лікарів, підготовлених групою «Знавці».
«У мене все чудово-пречудово!..»
Починайте свій день з усмішки. Станьте перед дзеркалом і пригадайте обличчя мами
чи тата, усміхніться до них. Або ж згадайте мандрівку до моря. А може, спробуйте
побачити перед собою хлопчика чи дівчинку з тієї парти, на яку на уроках ви найчастіше
кидаєте свій погляд…
А знаєте, що існує гімнастика для очей? І серед інших вправ є й така: треба
подивитися у вікно й обов’язково побачити блакитне небо, навіть якщо воно на цей час
вкрите найгустішими хмарами.
Намагайтеся подарувати радість і вашому слухові. Пригадайте, як влітку ходили до
лісу, і постарайтеся знову почути пташиний щебет. Яку співочу пташку ви найбільше
любите?
А тепер уявіть галявину з квітами. Намагайтеся відчути, як пахне та чи інша
квітка… Це також психофізична зарядка. Для нюху.
Сьогодні тобі не пощастило,
тому настрій поганий
Треба:
Заспівати,
затанцювати
Намалювати
на когось
карикатуру
Ні з ким не
розмовляти
Зіпсувати
настрій
іншому
Послухати
музику
Пригадати
щось приємне
8. З вами трапилася прикрість? Увечері? І треба заспокоїтись?.. А спробуйте-но
порахувати, скільки зірок на небі.
Ніколи не втрачайте рівноваги і впевненості. А в хвилину нервувань сядьте зручніше в
крісло, заплющіть очі і хвилин десять спокійно повторюйте подумки слово «мама». А
потім скажіть собі: «Все чудово. У мене все чудово-пречудово!..
VI. Підсумок уроку
– Які позитивні емоції виникають у вас
найчастіше? Напишіть їх на пелюстках квіточок,
виготовлених на уроці трудового навчання. Як квітки
прикрасили наш клас, так і ці емоції нехай завжди
прикрашають ваше життя.
– Напишіть на аркуші негативні емоції, які ви
найчастіше переживаєте. Заховайте в скриньку, щоб
вони не повертались до вас.
– Чого навчив кожного з нас цей урок?
– Повідомте сигнальними картками про свій стан
– Поставте самооцінку.
– Дякую всім за роботу. Бажаю навчитись контролювати емоції, бути здоровими.
Цей урок
навчив мене
Керувати
емоціями
Проводити
тренінги
Визначати позитивні
й негативні емоції
Аналізувати
і робитивисновки
Пояснювати, що таке
емоції та яке вони
мають значення