1. Konspekt zajęć świetlicowych
Temat kompleksowy: Uroki zimy, pomagamy zwierzętom przetrwać trudny czas
Temat dnia: Pomóżmy ptakom przetrwać zimę!
Cele szczegółowe:
uczeń:
rozróżnia gatunki ptaków występujące w okolicy,
wymienia gatunki ptaków zimujące w Polsce, a także przylatujące
do nas z innych krajów,
uważnie ogląda prezentację multimedialną,
rozumie potrzebę stworzenia dla ptaków „ptasiej stołówki”,
łączy ilustrację ptaka z jego nazwą,
porusza się w rytm muzyki,
zgodnie współpracuje w grupie,
dokona samooceny swojej pracy na zajęciach.
Formy:
praca indywidualna, grupowa, zbiorowa
Metody:
rozmowa, pokaz, prezentacja, praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
płyta z piosenką „Wesoły walczyk” T. Klamana, pokarm dla ptaków (otręby,
słonecznik, siemię, słonina), tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza
okna”, płyta CD z utworem „Zima” A. Vivaldiego, zgadnij, jakim jestem ptakiem –
karta pracy, prezentacja multimedialna, ekologiczny karmnik, papierowe sylwety
ptaszków, gałązki, taśma dwustronna, mazaki
2. Przebieg zajęć
1. Powitanie dzieci piosenką „Wesoły walczyk” z towarzyszeniem
akompaniamentu z płyty CD.
2. Podanie przez nauczyciela celu zajęć, omówienie zasad zachowania się.
3. Wprowadzenie do tematu zajęć – głośne odczytanie przez nauczyciela
lub dobrze czytające dziecko opowiadania L. Krzemienieckiej „Przyjaciel
zza okna”. Próba odpowiedzi na pytanie: „Kto jest przyjacielem wróbla?”
4. Formułowanie odpowiedzi na pytania:
- Jakie ptaki zamieszkują naszą okolicę?
- Dlaczego niektóre z nich odlatują na zimę?
- Które ptaki zostają u nas przez zimę?
5. Prezentacja multimedialna – ptaki zimujące i odlatujące, ptasi jadłospis, różne
rodzaje karmników.
6. Omówienie i demonstracja ptasiego jadłospisu:
słonecznik, siemię, otręby, pszenica, owies, płatki owsiane, jarzębina,
rodzynki, morele, żurawina.
7. Zabawa ruchowa przy dźwiękach „Zimy” z cyklu „Cztery pory roku”
A. Vivaldiego. Uczniowie zamieniają się w latające ptaki (poruszają się
po dywanie w rytm muzyki). Gdy muzyka cichnie, ptaki siadają na gałęzi
(dzieci kucają).
8. Zgadnij, jakim jestem ptakiem - podział uczniów na cztery grupy (wiosna ,
lato, jesień, zima). Połączenie ilustracji ptaka z jego nazwą. Sprawdzenie
poprawności wykonanego zadania.
9. Prezentacja wykonanego wcześniej przez dzieci ekologicznego karmnika dla
ptaków (wykorzystanie plastikowej butelki, patyków), umieszczenie w nim
zgromadzonego pokarmu.
10.Podsumowanie zajęć, utrwalenie zdobytych wiadomości, wspólne
wyciągnięcie wniosku – bez naszej pomocy ptaki nie są w stanie zdobyć
pożywienia i przetrwać zimy. Ludzie muszą im pomóc!
11.Ewaluacja – rozdanie dzieciom sylwet ptaków, którym należy dorysować
dzióbki: uśmiechnięte – jeśli zajęcia się podobały, smutne – zajęcia były mało
atrakcyjne. Umieszczanie ptaszków na gałęziach drzewa.
3. Załącznik do punktu 3.
Tekst opowiadania L. Krzemienieckiej - „Przyjaciel zza okna”
-Puk! Puk! –
-Kto tam? –
Otwórz, to ja, wróbel –
A, dzień dobry, co słychać?
- Bardzo źle. Śniegi takie grube i do tego zawieja. Jeszczem dzisiaj nic nie jadł.
Rano żona moja była w lesie. Myślałem, że coś przyniesie. Potem synkowie byli
w ogródku – też bez skutku. O sobie już nie mówię; byłem i za górką, i za tymi
topolami dwiema – nigdzie nic nie ma. Myślałem już, że zginę, bo wszystko dziś
śnieg zaściela... ale przypomniałem sobie, że mam jeszcze ciebie, przyjaciela.