SlideShare a Scribd company logo
1 of 46
Хичээлийг
сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
арга
Б.Цогбадрах
Онлайн зайн сургалтын арга зүйч,
Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх
институт
Агуулга
● Сургалтын сэдэлжилт
● Сэдэлжүүлэлт гэж юу вэ?
● Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвар дахь
сэдэлжүүлэлтийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд
● Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал
сэтгэл хөдлөлөөр илрэх нь
● Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх
нь
Сургалтад холбогдох сэдэлжилт
● Багш нар сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцуулахад
сэдэлжүүлэлт шаардлагатайг мэддэг ч оновчтой
аргыг олох нь хэцүү.
● Хичээлийн бүх л үйл явцыг сэдэлжүүлэн хөтлөх
шаардлагатайг Ж.Келлер (2010) нотолсон.
● Хичээл эхлэхээс дуусах хүртэл, бүр цааш нь гэрийн
даалгавар хийх, маргаашийн хичээлдээ эргэн ирэх
зэрэг бүх үйл ажиллагаа сэдэлжүүлэлтээр л
явагддаг.
● Сэдэлжүүлэлтийг хэрхэн ойлгох вэ?
Сэдэлжүүлэлт
Сэдэлжүүлэлт гэдэг нь зан үйлийг
идэвхжүүлж цаашдын чиглэлийг тогтоодог
дотоод хөтөч.
Сэдэлжүүлэлтийн онол нь хүний зан үйлийг
ямар шалтгаанаар, хэрхэн идэвхжүүлэн,
чиглүүлэхэд чиглэсэн талаар тайлбарлах
үйл явцыг судалдаг гэжээ.
(Romando, 2007, para. 1).
Сэдэл ба сэдэлжүүлэлт
● Сэдэл нь хүний ухамсарт үйлдлийн
шалтгаан болдог өдөөлт юм.
● Сэдэлжүүлэлт нь хэрэгцээгээ хангахын
төлөө, зорилгод хөтлөх дотоод үйл
ажиллагаа.
● Оюун ухаантай адилаар шууд
ажиглагдахгүй.
● Зөвхөн хувь хүний ​​зан үйлээр илэрч
дүгнэгдэнэ.
Сэдэлжүүлэлтийн жишээнүүд та
санал нийлэх үү.
● Ээж, аав нь зэмлэн үглэж
хичээлд нь явуулах,
● Багш шалгалт авах, дүн
тавина гэх мэтээр
идэвхжүүлэх оролдлого
● Багш хичээлээ сонирхолтой
болгохын тулд анхаарлыг
нь татах зүйл үзүүлэх, ярих
● Эргэлзээ төрүүлэх үйл
ажиллагаа, асуулт тавих
● Оноо өгөх, смайл бэлэглэх
● Эцэг эх, багш нарын
магтаал, урамшуулал
● Хичээлээ сайн хий гэсэн
шаардлага тавих
● Сурагчид даалгавар,
дасгалаа амжилттай
хийснээс үүдсэн сэдэл
● Бүтээл хийж дуусах
● Ижил нөхдийнх нь бүтээл,
туурвилууд
● Зорилготой болж, түүндээ
хүрэх тэмүүлэл.
● Та бүхэн сурагч байх үедээ
яагаад юуны тулд, ямар
зорилгоор суралцаж байсан
бэ?
● Таны бахархан дуурайх
хүмүүс хэн байсан бэ?
Сэдэлжүүлэлт яагаад хэрэгтэй вэ?
Сэдэлжсэн суралцагчид идэвхтэй сайн
суралцаж төгсөөд, үр бүтээлтэй үйлдвэрлэл
эрхлэгч юм уу ажил олгогчдынхоо итгэлийг
даасан ажилтан болдог. Энэхүү сэдэлжсэн
хүмүүсийн тусламжтай байгууллага оршин
тогтнож чадна. Тиймээс ажилтнууд сайн
бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэнэ.
(Lindner, 1998)
Энэ сурагчид яагаад уйтгартай сууж байна вэ? Хичээлдээ идэвхтэй
оролцоход юу дутагдаж байгааг хэлнэ үү.
Сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны
дизайн
● Сэдэлжүүлэлтээр бүрэлдсэн зорилгоо
биелүүлэх хүсэл, мэрийлтэнд тулгуурлан
сургалтад дэвшүүлэх хам сэдэв (context)
бүхий асуудал шийдвэрлэх
“сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны
дизайн” байдаг. (Keller, 2006b, ¶7)
● Энэ үүднээс сургалтыг сэдэлжүүлэх
зааварчилгааг 4 бүрэлдэхүүнтэйгээр
дизайнчилсан.
Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн
загвар”
Сэдэлжүүлэлт нь сурагчдын
● Анхаарлыг татах,
● Хэрэгцээнд нийцүүлэх,
● Итгэл үнэмшил төрүүлэх,
● Сэтгэл ханамжтай болгох
гэсэн дөрвөн үндсэн бүтцээс бүрдэнэ.
Эдгээр 4 бүрэлдэхүүн нь 3, 3 хэсгүүдтэй гэж
Жон Келлер үзсэн байна.
Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн
загвар”-ийн дэд бүтэц
Анхаарал
татах
Хэрэгцээнд
нийцүүлэх
Итгэл
үнэмшил
Сэтгэл
ханамж
А1. Ойлголтыг
сэргээх
Х1. Зорилго
чиглэл
И1. Сургалтын
шаардлагад
нийцэх
С1. Дотоод
мэдрэмж
А2. Сэдлийг
тандах
Х2. Сэдэлд
нийцүүлэх
И2. Амжилтын
боломж
С2.
Хөндлөнгийн
урамшуулал
А3. Ялгаатай
байдлыг
харгалзах
Х3. Эерэг
харилцаа
И3. Хувийн
хяналт
С3. Эрх тэгш
байдал
Дадлага ажлын заавар үзэх
Анхаарал татах
Суралцагчийн хүсэл, сонирхлыг татах 3 арга
зам
(1) Ойлгох чадварыг сэргээх (гайхшрал
төрүүлэх, итгэлгүй байдал, шинэлэг байдал,
харьцуулалт)
(2) Асуултаар анхаарал татах (оюун ухааны
сорилтууд, асуултууд, асуудлууд, сонгох
зайлшгүй байдлууд)
(3) Олон бүлэг үүсгэх (хүүхдүүдийн ялгаатай
байдалд зориулсан даалгаврууд, загварууд,
дасгалууд, арга барилууд)
Samsung шинэ бүтээгдэхүүний танилцуулгын үеэр
Анхаарал татах
Жишээ (Learning-Theories.com, ¶1):
Учир утгагүй зүйл, Зөрчилдөөн; Тоглоомууд, Дүрд
тоглох, Туршаад сэтгэх аргууд; Асуултууд, Асуудал
дэвшүүлэх, Оюуны шуурга; Дүрс бичлэгүүд, Жижиг
бүлгийн хэлэлцүүлэг, Лекцүүд, Бодитой
урамшуулал, Өгүүлэл ярих
Үр дагавар:
Сурагчдын анхаарлыг хэрхэн татах вэ?
Хэдийгээр идэвхтэй сайн, анхаарал нь
сарнимааргүй мэт хүүхэд байсан ч сургалтын явцад
сонирхол нь буурдаг.
Анхаарал татах жишээнүүд
Хэрэгцээнд нийцүүлэх
Суралцагчийн туршлага, хэрэгцээнд нийцүүлэх 3 арга
зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000).
1. Суралцагч чадвар эзэмших зорилгоо баримжаалах
(зорилгоо ялган авч тодорхойлох ба түүний зорилтуудыг
тайлбарлах, зорилгоо тодорхойлох эсвэл сонгохыг зөвлөх,
зорилгуудын жишээг авах, зорилгуудыг тодорхой байдлаар
илэрхийлэх эсвэл утгыг нь тайлбарлах)
2. Суралцагчийн сэдэлжих зүйлийн үйл ажиллагаанд
тохируулах (хүсэж байгаа зүйлд нь нийцүүлэх, сонирхол ба
хэрэгцээнд нь тохирсон ашигтай байдлаар зохицуулах)
3. Дотно харилцаа (дадал хэвшил болсон туршлага дээр нь
тулгуурлан хичээлийн зорилготой холбоотой харилцааны
хэлбэр, тодорхой тогтсон хэллэгийг ашиглах)
Хүний хэрэгцээнд нийцсэн
бүтээлийг бодож олоход хэцүү
2009 онд Елена Боднарын Иж
Нобелийн шагнал хүртсэн
бүтээл: Нэг эмэгтэй хүн хорт
хий алдагдах үед 2 хүнийг
аварч чадна.
Хэрэгцээнд нийцүүлэх
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com):
Зохиолоос эш татах, Суутнуудын хэлсэн үг, хэлц, ёгт үг
хэрэглэх, Жишээ татах, Өөрсдийнх нь туршлагаас жишээ авч
асуух, Ерөнхий төсөөллийн зураглал, тойм зэргийг хэрэглэх,
Ямар нэгэн ажил зохион байгуулахдаа сурсан мэдсэнээс нь
сонголт хийлгэх, Суралцагчид шинээр суралцаж эзэмшсэн
чадвараа хэрхэн хэрэглэхийг тайлбарлах, “Зорилгод
холбогдох зүйлс нь надад өнөөдөр, маргааш юунд хэрэгтэй
вэ?” гэдгийг тайлбарлах эсвэл үзүүлэх
Үр дагавар:
Аливаа загвар, дадлага ажил, бүтээгдэхүүний төрөл зэргээр
хэрэглээгээ өөрчлөх боломж, сонголтыг суралцагчдад яаж
заах вэ?
Хэрэгцээнд нийцүүлэх
Суралцагчийн ирээдүйн ажил,
сонирхол, хэрэгцээнд
хичээлийн төлөвлөлт, агуулга
холбогдоно.
Суралцагчийн өнөөгийн
хэрэгцээ, эрх ашиг,
туршлагатай нь холбоотой
компьютерийн загварчлал,
ижил төстэй нөхцөлүүд,
тохиолдлын судалгаа, жишээ
зэргийг ашиглах нь илүү үр
нөлөөтэй.
Жишээ нь: Дунд ангийн
хүүхдүүд ялгаварлан
гадуурхах, нэрд гарах болон
ганцаардлын тухай түүхийг
унших дуртай байдаг учир нь
энэ насныхны амьдралд дээрх
асуудлууд маш их тод
мэдрэгддэг.
Масловын шаталсан
хэрэгцээний онол
Хэрэгцээ сонирхолыг нь төрүүлсэн ч суралцагч агуулгын ач
холбогдолыг хүлээн зөвшөөрөөгүй л бол сэдэлжүүлэлт үр дүнгүй
болдог.
Энэтхэгт буяны өглөгийн үед орон гэргүй иргэд хишиг хүртэж байгаа нь
Масловын Хэрэгцээний шатлал ба Херзбергийн
Сэдэлжүүлэлт-Эрүүл ахуйн онол
2009 он Папуагийн нийслэл Жаяапурагийн нэгэн зах дээр бэлгэвч хэрхэн
хэрэглэх тухай зааж байна.
Итгэл үнэмшил төрүүлэх
Суралцагчдыг амжилт бүтээлд итгэлтэй хүргэх 3
арга зам. (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000).
1. Сургалтын шаардлагад тохируулах (зорилго,
стандарт, шаардлага, үнэлгээний шалгуур зэрэгтэй
холбох)
2. Амжилттай суралцах боломжийг бий болгох
(сорилтыг бүрэн амжилттай давахад хугацаа, нөөц,
оролдлого зэрэг боломж олгох)
3. Өөрийн хяналтыг дэмжих (өөрийн чармайлтаар
хүрсэн амжилтыг хувийн хариуцлагатай холбоотой
болохыг ойлгуулах, тайлбарлах)
Итгэл үнэмшил төрүүлэх
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com):
Бүх суралцагчдад зорилгыг сонгуулах, Амжилтад хүргэх
алхмууд, Хариу үйлдэл үзүүлэх ба дэмжлэг авах, Суралцах
байдал ба үнэлгээ зэргээр хяналт тавьж хичээлийг
суралцагчдад зориулан бэлтгэх, Суралцагчид хичээл
зүтгэлээрээ амжилтад хүрдгийг ойлгуулах, олон нийтийн
магтаалыг нотлох - цэгнэх - утга учрыг тайлах - задлан
шинжлэх зэргээр хүлээн авах
Үр дагавар:
Баг хамт олны хандлага, хэрэглэхэд хялбар материалууд
зэрэг нь амжилтад хүрэх хүлээлтийг хэрхэн өөрчлөх вэ?
Итгэл үнэмшил төрүүлэх
• Амжилттай суралцах эерэг хүлээлт үүсгэх дэмжлэг
• Суралцах зүйлийнхээ талаар бага ойлголттой байвал
суралцагчдын итгэл үнэмшил бага байдаг.
• Зорилгыг нь тодорхой, ойлгомжтой болгох, санаанд нь нийцсэн
ололт, амжилтуудын жишээг үзүүлэх зэрэг хялбар аргаар итгэл
үнэмшлийг нь төрүүлэх.
• Алдаа, онооны шалтгааны онцлог нь итгэл үнэмшлийн үзэл
бодлыг бий болгодог.
• Тодорхой нөхцөл байдалд хувь хүн хүчин чармайлт,
чадвараараа амжилтад хүрэх нь өөртөө итгэх итгэлийг
нэмэгдүүлдэг.
• Суралцагч гадны хүчин зүйлийн нөлөөгөөр сорилтыг давах,
бусдын дэмжлэгтэйгээр эсвэл азтай тохиолдлоор амжилтад
хүрч байгаа бол өөртөө итгэх итгэл нь нэмэгдэх найдвар бага.
Норвеги. Залуус үерийн усанд унасан хургыг аварчээ.
1989 оны зургадугаар сарын 4, Тяньаньмэн талбайд, гялгар уутанд хувцсаа
хийж барьсан энэ оюутан танкуудыг зогсоож чадсан.
Сэтгэл ханамж
Урамшуулалаар амжилтын мэдрэмжийг бий болгох
3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000).
1. Дотоод мэдрэмж ба ердийн суралцах чадвараа
дэмжих (үр дүнтэй хам сэдвийн компьютерийн
загварчлал эсвэл уг хам сэдвээр эзэмших чадварыг
амьдрал дээр хэрэглэж сурах)
2. Гадаад мэдрэмж ба эерэг үр дүнг бий болгох (нотлох,
шинжилгээ хийх, үнэлэх зэрэг үйлийн үр дүнд эргэх
холбооны дараа суралцагчдад туршлага сууна)
3. Сургалт ба үнэлгээнд эрх тэгш харилцах (стандартад
нийцсэн шалгуур үзүүлэлтийг хангахаар үйл ажиллагааг
тогтвортой байлгах)
Сэтгэл ханамж
Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com; Small,
1997):
Хэт урамшуулал болон хэт хялбар даалгавруудаас
зайлс хийх; эргэх холбоогоор их мэдээлэл авах гэхээс
илүүтэйгээр магтаал, урамшуулал ач холбогдолтой;
суралцагчдын эрх ашигтай холбоотой амьдралын
жишээг ашиглах; ур чадвар эзэмшсэн байдлыг
батламжаар урамшуулах; ахлах ангийн суралцагчдын
суралцсан байдлын ач холбогдлын тухай сонсгох;
Шудрага шалгуур (fair test) бүхий үнэлгээгээр
сэтгэгдлийг нь хөгжөөн дэвжээх
Үр дагавар:
Олон нийтээс ирэх магтаал сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх үү?
Рубрикийн үнэлгээний арга сэтгэл ханамжийг өөрчлөх үү?
Сэтгэл ханамж
• Сургалтын амжилт болон үр дүнгийн талаар эерэг
мэдрэмжийг илэрхийлдэг.
• Суралцагчид багшийн дэмжих байдлыг дотроо мэдрэн
хүлээн зөвшөөрөх
• Тэдэнд шударга хандаж байгаад итгэх итгэлийн сэтгэл
ханамж
• Бодитой болон бэлгэ тэмдэгийн шинжтэй урамшуулал
нь сэтгэл ханамжийг бий болгодог.
• Анги дэвших, давуу эрх олгох, урамшуулах тэмдэг,
хичээлийн явцын үнэлгээний хэрэгсэлүүд, амжилтыг
үнэлсэн тасалбар зэрэг зүйлүүд байж болно.
Сэтгэл ханамж
● Сургалтад хувь хүний сэтгэл ханамж, дотоод
мэдрэмжийг танин дэмжих үйлтэй хослуулан
хэрэгжүүлэх
● Эрх тэгш, шударга байдлаар хандах мэдрэмж
● Суралцагч сургалтын зорилго, агуулга, үнэлгээ
болон шудрага бус байлаар үнэлэгдэхгүй байх
тохиромжтой ачааллын хэмжээг тооцон хичээлээ
заах.
Сэтгэл ханамж нь амжилт болон үр дүнгийн талаарх эерэг мэдрэмжийг
илэрхийлдэг.
Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал,
суралцагчдын сэтгэл хөдлөлөөр илрэх шинж
Сэдэлжүүлэлт “Хэт
их” байх жишээ
•Хэт идэвхтэй
•Санаа зовсон
•Айдастай
•Аз туршсан
•Их зантай
•Эргэлзсэн
•Бодитой бус
•Сэтгэлээр унасан
•Санааширсан
•Биеээ хэт барьсан
Гүйцэтгэл
Сэдэлжүүлэлт
оновчтой үед
•Эрч хүчтэй
•Анхаарлаа
төвлөрүүлсэн
•Тэвчээртэй
Х1
Х2 И
И
И
ССэдэлжүүлэлт “Хэт
сул” байх жишээ
•Уйтгарлах
•Мөрөөдөх
•Хайхрамжгүй
•Хэрэггүй юм хийх
•Аргаа барсан
•Хяналтаа алдсан
•Ичгүүргүй
•Дургүйцсэн
•Үр ашиггүй төлөвлөх
•Дуу султай байх
Жон Келлер
Robert Gagne зааварчилгааны дизайн
1. Суралцагчдын анхаарлыг хичээлд
хандуулах
2. Тухайн хичээлийн зорилгыг ойлгуулах
3. Өмнөх ойлголтыг сэргээн сануулах
4. Шинэ ойлголт, тодорхойлолт зэргийг
гаргуулах
5. Суралцах үйлд хөтлөн оруулж, юуг яаж
хийхийг зааж, зөвлөх
Robert Gagne зааварчилгааны дизайн
/үргэлжлэл/
6. Гүйцэтгэх дасгал ажил, даалгавар зэргийг
өгч хийлгэх
7. Дасгал ажил, даалгавраа зөв
гүйцэтгэхийг дэмжих явцын үнэлгээ хийх
8. Ажлын гүйцэтгэл, юу сурч мэдснийг
үнэлэх
9. Сурч мэдсэн зүйлээ хэрэглэх, бусад
зүйлд хувиргах ашиглах чадварыг
нэмэгдүүлэх
Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх
Гагнейгийн 9 алхам Келлерийн АХИС
загвар
Хичээлийн төлөвлөлт
Анхаарлыг хичээлд хандуулах Анхаарал Хичээлийн зорилгод холбоогдох
сонирхолтой зүйл үзүүлэх
Зорилгыг ойлгуулах Асуудал дэвшүүлэх
Өмнөх мэдлэгийг сэргээх Хэрэгцээ Асуудлын талаарх мэдлэгийг
сэргээх
Шинэ ойлголт, мэдээллийг
өгөх
Оюун дүгнэлт хийлгэх
Хичээлд хөтлөх заавар өгөх Итгэл, үнэмшил Зааварчилгааг бэлтгэж өгөх
Дасгал, даалгавар хийлгэх Асуудлыг алхам, алхмаар
шийдвэрлэх
Явцын үнэлгээ, эргэх холбоо Сэтгэл ханамж Урамшуулах, явцыг тандах, дэмжих
Гүйцэтгэлийн үнэлгээ хийх Шудрага үнэлгээ, рубрик хэрэглэх
Мэдлэг, чадвараа өөр
нөхцөлд хэрэглэх
Өөр асуудлыг шийдвэрлэх, гэрийн
даалгавар хийх
Буруу төлөвлөлт хаашаа хөтлөх
вэ?
Сэдэлжүүлэлтийн дизайн
Сургалтын тухай мэдээлэл
авах
Суралцагчдын тухай
мэдээлэл авах
Суралцагчдаа судлах
Цуглуулсан баримтуудад
шинжилгээ хийх
Зорилтууд ба үнэлгээний
жагсаалт
Хичээлийн танилцуулга болон үндэслэл
Хичээлийн хэлбэр
Багшийн мэдээлэл
Эзэмшсэн чадварын түвшин
Сургууль, ажилд хандах хандлага
Тус сургалтад хандах хандлага
Сэдэлжүүлэх мэдээллийг vзэх
Сэдэлжих үндсэн шалтгаан
Өөрчлөгдөх нөлөө
Сэдэлжүүлэлтийн дизайны зорилго
Суралцагчийн дадал хэвшил
Суралцсаныг баталгаажуулах арга
Давуу тал
Сул тал ба асуудлууд
Бусад холбогдох асуудлууд
Сэдэлжүүлэлтийн дизайн
/үргэлжлэл/
Сургалтад хэрэглэж амжих
аргуудын жагсаалт
Сургалтын үйл ажиллагааны
дизайн гаргах ба сонгох
Зааварчилгааг нэгтгэх
Сургалтын хэрэглэгдэхүүн
хөгжүүлэх ба сонгох
Үнэлэх ба шалгах
Сургалтын эхэн ба төгсгөлд
Сургалтын туршид
Хэрэглэх аргуудын жагсаалт гаргах
Аргуудыг нэгтгэх
Аргуудыг сайжруулах
Аргуудыг тогтворжуулах
Дизайнуудыг нэгтгэх
Хамрах хүрээг тогтоох
Зааварчилгааг дахин нягталан шалгах
Бэлэн материал сонгох
Нөхцөл байдалд нь тохируулан өөрчлөх
Шинэ хэрэглэгдэхүүн хийх
Суралцагчийн хариу үйлдэл
Сэтгэл ханамжийн түвшинг тодорхойлох
Шаардлагатай бол шинэчлэх
Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загварын
үр дүн
Анхаарал - Үүнийг сурах юмсан
Хэрэгцээ - Ийм боломж байгаа юм байна
Итгэл - Үүнийг би бүтээж чадах юм байна
Сэтгэл ханамж - Дотоод сэтгэлдээ: энэ
сурч байгаа зүйл маш чухал тул, би илүү
их хичээх ёстой
(http://www.arcsmodel.com/)
Хөгжихөд ойрхон
бүс
Сургалтын зорилго, зорилтыг
дэвшүүлэх
Сургалтын зорилго:
Суралцагчийн хүрч чадах
чадавхын түвшин
Гарааны түвшин: Суралцагчийн хөгжлийн бодит түвшин
Дамжлагабүс
Суралцах
чадвар сул
Бие даан суралцах
чадвартай
1-р зорилт
2-р зорилт
3-р зорилт
4-р зорилт
5-р зорилт
...-р зорилт
n-р зорилт
Хэрэгцээг тодорхойлох
5W1H загвар
When - хэзээ
Where - хаана
What - юуг
Who - хэнд
Why – яагаад
How - яаж
Сэдэлжүүлэлтээр
идэвхжиндэмжлэггүй
суралцана
Шатны өндөр нь
сурагчийн хэрэгцээнд
нийцсэн, чадавхын
түвшидд тохирсон
Дадлага ажил
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр дээр сэдэлжүүлэлтийн
АХИС загвараар шинжилгээ хийцгээе.
1. Хөтөлбөрийн алхам бүрийг АХИС загварын аль
хэсэгт нийцэхийг (А1, Х2 ...) гэх мэтээр тэмдэглэл
хийнэ үү.
2. АХИС загварын аль хэсэг их ороод аль хэсэг нь огт
ороогүй байгаа талаар ажиглалт хийнэ үү.
3. Тус хөтөлбөрт АХИС загвараас оруулах боломж
байна уу. Ямар хэсгийг ямар аргаар оруулж болох
талаар сайжруулалт хийнэ үү.
4. Сайжруулсан хөтөлбөрөөр хичээл заахад
суралцагчдын сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх хэр
боломж байна вэ? Хүснэгт үзэх
Анхаарал
хандуулсанд
баярлалаа
tsogbadrakh@itpd.mn
Таны сонирхсон асуултад
хариулахад бэлэн байна.

More Related Content

What's hot

сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэChimeg Tsetseg
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээNew Mongol College of Technology
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүй
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүйсудалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүй
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүйNaraa_06
 
боловсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэболовсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэTuru Turuu
 
монгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгамонгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгаNational University Of Mongolia
 
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэ
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэхүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэ
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэEnhbold Undarmaa
 
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал" багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал" Gb Gb
 
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зориг
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зоригсэтгэлийн хөдөлгөөн ба зориг
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зоригEnkhtuya Batchuluun
 
Манлайлал
МанлайлалМанлайлал
МанлайлалNima TsG
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөхNew Mongol College of Technology
 
Багшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгБагшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгGuntulga
 
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5E-Gazarchin Online University
 
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3Tserendulam Gan-Erdene
 

What's hot (20)

сургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэсургалтын арга гэж юу вэ
сургалтын арга гэж юу вэ
 
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээИдэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
Идэвхтэй сургалтын арга ба явцын үнэлгээ
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүй
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүйсудалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүй
судалгааны ажил гүйцэтгэх арга зүй
 
боловсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэболовсрол гэж юу вэ
боловсрол гэж юу вэ
 
монгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулгамонгол хэлний ярианы найруулга
монгол хэлний ярианы найруулга
 
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэ
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэхүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэ
хүний нөөцийн бүрдүүлэлт гэж юу вэ
 
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал" багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
багшлахуйн менежмент "Онолын удиртгал"
 
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зориг
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зоригсэтгэлийн хөдөлгөөн ба зориг
сэтгэлийн хөдөлгөөн ба зориг
 
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyiHutulbur bolovsruulah arga zyi
Hutulbur bolovsruulah arga zyi
 
Манлайлал
МанлайлалМанлайлал
Манлайлал
 
101 arga
101 arga101 arga
101 arga
 
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөххичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх
 
Багшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэгБагшийн эрх үүрэг
Багшийн эрх үүрэг
 
Философи гэж юу вэ
Философи гэж юу вэФилософи гэж юу вэ
Философи гэж юу вэ
 
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан -лекц№5
 
Psychology
PsychologyPsychology
Psychology
 
Үнэт зүйл
Үнэт зүйлҮнэт зүйл
Үнэт зүйл
 
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3
хүртэхүй ба бие хүний шийдвэр гаргалт лекц 3
 
Лекц 7
Лекц 7Лекц 7
Лекц 7
 

Viewers also liked (10)

EEON101
EEON101EEON101
EEON101
 
customer perceptions of service
customer perceptions of servicecustomer perceptions of service
customer perceptions of service
 
НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН СЭТГЭЛ ХАНАМЖИЙН СУДАЛГАА 2014-I улирал
НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН СЭТГЭЛ ХАНАМЖИЙН СУДАЛГАА 2014-I улиралНИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН СЭТГЭЛ ХАНАМЖИЙН СУДАЛГАА 2014-I улирал
НИЙСЛЭЛИЙН ИРГЭДИЙН СЭТГЭЛ ХАНАМЖИЙН СУДАЛГАА 2014-I улирал
 
ханамж
ханамжханамж
ханамж
 
бага насны хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
бага насны хүүхдийн хөгжил төлөвшилдбага насны хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
бага насны хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
PTON111
PTON111PTON111
PTON111
 
титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1титэм үг цуврал 1
титэм үг цуврал 1
 
Sem01
Sem01Sem01
Sem01
 
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх ньхүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
хүүхэд нэг бүрийг хөгжүүлэхэд багшийн хандлага нөлөөлөх нь
 
эсээ бичих зөвлөмж
эсээ бичих зөвлөмжэсээ бичих зөвлөмж
эсээ бичих зөвлөмж
 

Similar to Хичээлийг сэдэлжүүлэх

What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentWhat pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentzob_2007
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyoyunbileg08
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлBadam Nasantogtoh
 
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYAOpenEducationMongoli
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)lxagvaochir_sh
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэtungalag
 
үнэлгээний онолын үндэслэл
үнэлгээний онолын үндэслэлүнэлгээний онолын үндэслэл
үнэлгээний онолын үндэслэлtungalag
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлurangua85
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлагydmaa
 

Similar to Хичээлийг сэдэлжүүлэх (20)

What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-studentWhat pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
What pedagogical-method-must-you-use-to-develop-every-student
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Fukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson studyFukuchi sensei's lesson study
Fukuchi sensei's lesson study
 
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуйХүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
Хүүхдийн хөгжил - Амжилттай суралцахуй
 
баярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэлбаярчимэг илтгэл
баярчимэг илтгэл
 
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
02. HEUTAGOGY - BADARCH , LKHAGVASUREN , NARANTUYA
 
Mat bag
Mat bagMat bag
Mat bag
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэхичээлийн судалгаа гэж юу вэ
хичээлийн судалгаа гэж юу вэ
 
K hicheel
K hicheelK hicheel
K hicheel
 
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх ньНэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
 
үнэлгээний онолын үндэслэл
үнэлгээний онолын үндэслэлүнэлгээний онолын үндэслэл
үнэлгээний онолын үндэслэл
 
Mz lesson study
Mz lesson studyMz lesson study
Mz lesson study
 
Solo taxonomy
Solo taxonomySolo taxonomy
Solo taxonomy
 
TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4TTMON402-Хичээл-4
TTMON402-Хичээл-4
 
TTMON402
TTMON402TTMON402
TTMON402
 
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэлээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
ээлжит хичээлийн технологийн шинэчлэл илтгэл
 
анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 

Хичээлийг сэдэлжүүлэх

  • 1. Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр хөтлөх арга Б.Цогбадрах Онлайн зайн сургалтын арга зүйч, Багшийн мэргэжил дээшлүүлэх институт
  • 2. Агуулга ● Сургалтын сэдэлжилт ● Сэдэлжүүлэлт гэж юу вэ? ● Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвар дахь сэдэлжүүлэлтийн бүрэлдэхүүн хэсгүүд ● Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал сэтгэл хөдлөлөөр илрэх нь ● Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх нь
  • 3. Сургалтад холбогдох сэдэлжилт ● Багш нар сурагчдыг хичээлд идэвхтэй оролцуулахад сэдэлжүүлэлт шаардлагатайг мэддэг ч оновчтой аргыг олох нь хэцүү. ● Хичээлийн бүх л үйл явцыг сэдэлжүүлэн хөтлөх шаардлагатайг Ж.Келлер (2010) нотолсон. ● Хичээл эхлэхээс дуусах хүртэл, бүр цааш нь гэрийн даалгавар хийх, маргаашийн хичээлдээ эргэн ирэх зэрэг бүх үйл ажиллагаа сэдэлжүүлэлтээр л явагддаг. ● Сэдэлжүүлэлтийг хэрхэн ойлгох вэ?
  • 4.
  • 5. Сэдэлжүүлэлт Сэдэлжүүлэлт гэдэг нь зан үйлийг идэвхжүүлж цаашдын чиглэлийг тогтоодог дотоод хөтөч. Сэдэлжүүлэлтийн онол нь хүний зан үйлийг ямар шалтгаанаар, хэрхэн идэвхжүүлэн, чиглүүлэхэд чиглэсэн талаар тайлбарлах үйл явцыг судалдаг гэжээ. (Romando, 2007, para. 1).
  • 6. Сэдэл ба сэдэлжүүлэлт ● Сэдэл нь хүний ухамсарт үйлдлийн шалтгаан болдог өдөөлт юм. ● Сэдэлжүүлэлт нь хэрэгцээгээ хангахын төлөө, зорилгод хөтлөх дотоод үйл ажиллагаа. ● Оюун ухаантай адилаар шууд ажиглагдахгүй. ● Зөвхөн хувь хүний ​​зан үйлээр илэрч дүгнэгдэнэ.
  • 7. Сэдэлжүүлэлтийн жишээнүүд та санал нийлэх үү. ● Ээж, аав нь зэмлэн үглэж хичээлд нь явуулах, ● Багш шалгалт авах, дүн тавина гэх мэтээр идэвхжүүлэх оролдлого ● Багш хичээлээ сонирхолтой болгохын тулд анхаарлыг нь татах зүйл үзүүлэх, ярих ● Эргэлзээ төрүүлэх үйл ажиллагаа, асуулт тавих ● Оноо өгөх, смайл бэлэглэх ● Эцэг эх, багш нарын магтаал, урамшуулал ● Хичээлээ сайн хий гэсэн шаардлага тавих ● Сурагчид даалгавар, дасгалаа амжилттай хийснээс үүдсэн сэдэл ● Бүтээл хийж дуусах ● Ижил нөхдийнх нь бүтээл, туурвилууд ● Зорилготой болж, түүндээ хүрэх тэмүүлэл. ● Та бүхэн сурагч байх үедээ яагаад юуны тулд, ямар зорилгоор суралцаж байсан бэ? ● Таны бахархан дуурайх хүмүүс хэн байсан бэ?
  • 8. Сэдэлжүүлэлт яагаад хэрэгтэй вэ? Сэдэлжсэн суралцагчид идэвхтэй сайн суралцаж төгсөөд, үр бүтээлтэй үйлдвэрлэл эрхлэгч юм уу ажил олгогчдынхоо итгэлийг даасан ажилтан болдог. Энэхүү сэдэлжсэн хүмүүсийн тусламжтай байгууллага оршин тогтнож чадна. Тиймээс ажилтнууд сайн бүтээгдэхүүнийг үйлдвэрлэнэ. (Lindner, 1998)
  • 9. Энэ сурагчид яагаад уйтгартай сууж байна вэ? Хичээлдээ идэвхтэй оролцоход юу дутагдаж байгааг хэлнэ үү.
  • 10. Сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны дизайн ● Сэдэлжүүлэлтээр бүрэлдсэн зорилгоо биелүүлэх хүсэл, мэрийлтэнд тулгуурлан сургалтад дэвшүүлэх хам сэдэв (context) бүхий асуудал шийдвэрлэх “сэдэлжүүлэлтийн зааварчилгааны дизайн” байдаг. (Keller, 2006b, ¶7) ● Энэ үүднээс сургалтыг сэдэлжүүлэх зааварчилгааг 4 бүрэлдэхүүнтэйгээр дизайнчилсан.
  • 11. Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн загвар” Сэдэлжүүлэлт нь сурагчдын ● Анхаарлыг татах, ● Хэрэгцээнд нийцүүлэх, ● Итгэл үнэмшил төрүүлэх, ● Сэтгэл ханамжтай болгох гэсэн дөрвөн үндсэн бүтцээс бүрдэнэ. Эдгээр 4 бүрэлдэхүүн нь 3, 3 хэсгүүдтэй гэж Жон Келлер үзсэн байна.
  • 12. Жон Келлерийн “АХИС сэдэлжүүлэлтийн загвар”-ийн дэд бүтэц Анхаарал татах Хэрэгцээнд нийцүүлэх Итгэл үнэмшил Сэтгэл ханамж А1. Ойлголтыг сэргээх Х1. Зорилго чиглэл И1. Сургалтын шаардлагад нийцэх С1. Дотоод мэдрэмж А2. Сэдлийг тандах Х2. Сэдэлд нийцүүлэх И2. Амжилтын боломж С2. Хөндлөнгийн урамшуулал А3. Ялгаатай байдлыг харгалзах Х3. Эерэг харилцаа И3. Хувийн хяналт С3. Эрх тэгш байдал Дадлага ажлын заавар үзэх
  • 13. Анхаарал татах Суралцагчийн хүсэл, сонирхлыг татах 3 арга зам (1) Ойлгох чадварыг сэргээх (гайхшрал төрүүлэх, итгэлгүй байдал, шинэлэг байдал, харьцуулалт) (2) Асуултаар анхаарал татах (оюун ухааны сорилтууд, асуултууд, асуудлууд, сонгох зайлшгүй байдлууд) (3) Олон бүлэг үүсгэх (хүүхдүүдийн ялгаатай байдалд зориулсан даалгаврууд, загварууд, дасгалууд, арга барилууд)
  • 14. Samsung шинэ бүтээгдэхүүний танилцуулгын үеэр
  • 15. Анхаарал татах Жишээ (Learning-Theories.com, ¶1): Учир утгагүй зүйл, Зөрчилдөөн; Тоглоомууд, Дүрд тоглох, Туршаад сэтгэх аргууд; Асуултууд, Асуудал дэвшүүлэх, Оюуны шуурга; Дүрс бичлэгүүд, Жижиг бүлгийн хэлэлцүүлэг, Лекцүүд, Бодитой урамшуулал, Өгүүлэл ярих Үр дагавар: Сурагчдын анхаарлыг хэрхэн татах вэ? Хэдийгээр идэвхтэй сайн, анхаарал нь сарнимааргүй мэт хүүхэд байсан ч сургалтын явцад сонирхол нь буурдаг.
  • 17. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Суралцагчийн туршлага, хэрэгцээнд нийцүүлэх 3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Суралцагч чадвар эзэмших зорилгоо баримжаалах (зорилгоо ялган авч тодорхойлох ба түүний зорилтуудыг тайлбарлах, зорилгоо тодорхойлох эсвэл сонгохыг зөвлөх, зорилгуудын жишээг авах, зорилгуудыг тодорхой байдлаар илэрхийлэх эсвэл утгыг нь тайлбарлах) 2. Суралцагчийн сэдэлжих зүйлийн үйл ажиллагаанд тохируулах (хүсэж байгаа зүйлд нь нийцүүлэх, сонирхол ба хэрэгцээнд нь тохирсон ашигтай байдлаар зохицуулах) 3. Дотно харилцаа (дадал хэвшил болсон туршлага дээр нь тулгуурлан хичээлийн зорилготой холбоотой харилцааны хэлбэр, тодорхой тогтсон хэллэгийг ашиглах)
  • 18. Хүний хэрэгцээнд нийцсэн бүтээлийг бодож олоход хэцүү 2009 онд Елена Боднарын Иж Нобелийн шагнал хүртсэн бүтээл: Нэг эмэгтэй хүн хорт хий алдагдах үед 2 хүнийг аварч чадна.
  • 19. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): Зохиолоос эш татах, Суутнуудын хэлсэн үг, хэлц, ёгт үг хэрэглэх, Жишээ татах, Өөрсдийнх нь туршлагаас жишээ авч асуух, Ерөнхий төсөөллийн зураглал, тойм зэргийг хэрэглэх, Ямар нэгэн ажил зохион байгуулахдаа сурсан мэдсэнээс нь сонголт хийлгэх, Суралцагчид шинээр суралцаж эзэмшсэн чадвараа хэрхэн хэрэглэхийг тайлбарлах, “Зорилгод холбогдох зүйлс нь надад өнөөдөр, маргааш юунд хэрэгтэй вэ?” гэдгийг тайлбарлах эсвэл үзүүлэх Үр дагавар: Аливаа загвар, дадлага ажил, бүтээгдэхүүний төрөл зэргээр хэрэглээгээ өөрчлөх боломж, сонголтыг суралцагчдад яаж заах вэ?
  • 20. Хэрэгцээнд нийцүүлэх Суралцагчийн ирээдүйн ажил, сонирхол, хэрэгцээнд хичээлийн төлөвлөлт, агуулга холбогдоно. Суралцагчийн өнөөгийн хэрэгцээ, эрх ашиг, туршлагатай нь холбоотой компьютерийн загварчлал, ижил төстэй нөхцөлүүд, тохиолдлын судалгаа, жишээ зэргийг ашиглах нь илүү үр нөлөөтэй. Жишээ нь: Дунд ангийн хүүхдүүд ялгаварлан гадуурхах, нэрд гарах болон ганцаардлын тухай түүхийг унших дуртай байдаг учир нь энэ насныхны амьдралд дээрх асуудлууд маш их тод мэдрэгддэг. Масловын шаталсан хэрэгцээний онол Хэрэгцээ сонирхолыг нь төрүүлсэн ч суралцагч агуулгын ач холбогдолыг хүлээн зөвшөөрөөгүй л бол сэдэлжүүлэлт үр дүнгүй болдог.
  • 21. Энэтхэгт буяны өглөгийн үед орон гэргүй иргэд хишиг хүртэж байгаа нь
  • 22. Масловын Хэрэгцээний шатлал ба Херзбергийн Сэдэлжүүлэлт-Эрүүл ахуйн онол
  • 23. 2009 он Папуагийн нийслэл Жаяапурагийн нэгэн зах дээр бэлгэвч хэрхэн хэрэглэх тухай зааж байна.
  • 24. Итгэл үнэмшил төрүүлэх Суралцагчдыг амжилт бүтээлд итгэлтэй хүргэх 3 арга зам. (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Сургалтын шаардлагад тохируулах (зорилго, стандарт, шаардлага, үнэлгээний шалгуур зэрэгтэй холбох) 2. Амжилттай суралцах боломжийг бий болгох (сорилтыг бүрэн амжилттай давахад хугацаа, нөөц, оролдлого зэрэг боломж олгох) 3. Өөрийн хяналтыг дэмжих (өөрийн чармайлтаар хүрсэн амжилтыг хувийн хариуцлагатай холбоотой болохыг ойлгуулах, тайлбарлах)
  • 25. Итгэл үнэмшил төрүүлэх Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com): Бүх суралцагчдад зорилгыг сонгуулах, Амжилтад хүргэх алхмууд, Хариу үйлдэл үзүүлэх ба дэмжлэг авах, Суралцах байдал ба үнэлгээ зэргээр хяналт тавьж хичээлийг суралцагчдад зориулан бэлтгэх, Суралцагчид хичээл зүтгэлээрээ амжилтад хүрдгийг ойлгуулах, олон нийтийн магтаалыг нотлох - цэгнэх - утга учрыг тайлах - задлан шинжлэх зэргээр хүлээн авах Үр дагавар: Баг хамт олны хандлага, хэрэглэхэд хялбар материалууд зэрэг нь амжилтад хүрэх хүлээлтийг хэрхэн өөрчлөх вэ?
  • 26. Итгэл үнэмшил төрүүлэх • Амжилттай суралцах эерэг хүлээлт үүсгэх дэмжлэг • Суралцах зүйлийнхээ талаар бага ойлголттой байвал суралцагчдын итгэл үнэмшил бага байдаг. • Зорилгыг нь тодорхой, ойлгомжтой болгох, санаанд нь нийцсэн ололт, амжилтуудын жишээг үзүүлэх зэрэг хялбар аргаар итгэл үнэмшлийг нь төрүүлэх. • Алдаа, онооны шалтгааны онцлог нь итгэл үнэмшлийн үзэл бодлыг бий болгодог. • Тодорхой нөхцөл байдалд хувь хүн хүчин чармайлт, чадвараараа амжилтад хүрэх нь өөртөө итгэх итгэлийг нэмэгдүүлдэг. • Суралцагч гадны хүчин зүйлийн нөлөөгөөр сорилтыг давах, бусдын дэмжлэгтэйгээр эсвэл азтай тохиолдлоор амжилтад хүрч байгаа бол өөртөө итгэх итгэл нь нэмэгдэх найдвар бага.
  • 27. Норвеги. Залуус үерийн усанд унасан хургыг аварчээ.
  • 28. 1989 оны зургадугаар сарын 4, Тяньаньмэн талбайд, гялгар уутанд хувцсаа хийж барьсан энэ оюутан танкуудыг зогсоож чадсан.
  • 29. Сэтгэл ханамж Урамшуулалаар амжилтын мэдрэмжийг бий болгох 3 арга зам (Keller, 2006a, ¶4; Carr & Carr, 2000). 1. Дотоод мэдрэмж ба ердийн суралцах чадвараа дэмжих (үр дүнтэй хам сэдвийн компьютерийн загварчлал эсвэл уг хам сэдвээр эзэмших чадварыг амьдрал дээр хэрэглэж сурах) 2. Гадаад мэдрэмж ба эерэг үр дүнг бий болгох (нотлох, шинжилгээ хийх, үнэлэх зэрэг үйлийн үр дүнд эргэх холбооны дараа суралцагчдад туршлага сууна) 3. Сургалт ба үнэлгээнд эрх тэгш харилцах (стандартад нийцсэн шалгуур үзүүлэлтийг хангахаар үйл ажиллагааг тогтвортой байлгах)
  • 30. Сэтгэл ханамж Жишээ (Carr & Carr, 2000; Learning-Theories.com; Small, 1997): Хэт урамшуулал болон хэт хялбар даалгавруудаас зайлс хийх; эргэх холбоогоор их мэдээлэл авах гэхээс илүүтэйгээр магтаал, урамшуулал ач холбогдолтой; суралцагчдын эрх ашигтай холбоотой амьдралын жишээг ашиглах; ур чадвар эзэмшсэн байдлыг батламжаар урамшуулах; ахлах ангийн суралцагчдын суралцсан байдлын ач холбогдлын тухай сонсгох; Шудрага шалгуур (fair test) бүхий үнэлгээгээр сэтгэгдлийг нь хөгжөөн дэвжээх Үр дагавар: Олон нийтээс ирэх магтаал сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх үү? Рубрикийн үнэлгээний арга сэтгэл ханамжийг өөрчлөх үү?
  • 31. Сэтгэл ханамж • Сургалтын амжилт болон үр дүнгийн талаар эерэг мэдрэмжийг илэрхийлдэг. • Суралцагчид багшийн дэмжих байдлыг дотроо мэдрэн хүлээн зөвшөөрөх • Тэдэнд шударга хандаж байгаад итгэх итгэлийн сэтгэл ханамж • Бодитой болон бэлгэ тэмдэгийн шинжтэй урамшуулал нь сэтгэл ханамжийг бий болгодог. • Анги дэвших, давуу эрх олгох, урамшуулах тэмдэг, хичээлийн явцын үнэлгээний хэрэгсэлүүд, амжилтыг үнэлсэн тасалбар зэрэг зүйлүүд байж болно.
  • 32. Сэтгэл ханамж ● Сургалтад хувь хүний сэтгэл ханамж, дотоод мэдрэмжийг танин дэмжих үйлтэй хослуулан хэрэгжүүлэх ● Эрх тэгш, шударга байдлаар хандах мэдрэмж ● Суралцагч сургалтын зорилго, агуулга, үнэлгээ болон шудрага бус байлаар үнэлэгдэхгүй байх тохиромжтой ачааллын хэмжээг тооцон хичээлээ заах.
  • 33. Сэтгэл ханамж нь амжилт болон үр дүнгийн талаарх эерэг мэдрэмжийг илэрхийлдэг.
  • 34. Сэдэлжүүлэлт ба гүйцэтгэлийн хамаарал, суралцагчдын сэтгэл хөдлөлөөр илрэх шинж Сэдэлжүүлэлт “Хэт их” байх жишээ •Хэт идэвхтэй •Санаа зовсон •Айдастай •Аз туршсан •Их зантай •Эргэлзсэн •Бодитой бус •Сэтгэлээр унасан •Санааширсан •Биеээ хэт барьсан Гүйцэтгэл Сэдэлжүүлэлт оновчтой үед •Эрч хүчтэй •Анхаарлаа төвлөрүүлсэн •Тэвчээртэй Х1 Х2 И И И ССэдэлжүүлэлт “Хэт сул” байх жишээ •Уйтгарлах •Мөрөөдөх •Хайхрамжгүй •Хэрэггүй юм хийх •Аргаа барсан •Хяналтаа алдсан •Ичгүүргүй •Дургүйцсэн •Үр ашиггүй төлөвлөх •Дуу султай байх
  • 35.
  • 37. Robert Gagne зааварчилгааны дизайн 1. Суралцагчдын анхаарлыг хичээлд хандуулах 2. Тухайн хичээлийн зорилгыг ойлгуулах 3. Өмнөх ойлголтыг сэргээн сануулах 4. Шинэ ойлголт, тодорхойлолт зэргийг гаргуулах 5. Суралцах үйлд хөтлөн оруулж, юуг яаж хийхийг зааж, зөвлөх
  • 38. Robert Gagne зааварчилгааны дизайн /үргэлжлэл/ 6. Гүйцэтгэх дасгал ажил, даалгавар зэргийг өгч хийлгэх 7. Дасгал ажил, даалгавраа зөв гүйцэтгэхийг дэмжих явцын үнэлгээ хийх 8. Ажлын гүйцэтгэл, юу сурч мэдснийг үнэлэх 9. Сурч мэдсэн зүйлээ хэрэглэх, бусад зүйлд хувиргах ашиглах чадварыг нэмэгдүүлэх
  • 39. Хичээлийг сэдэлжүүлэлтээр төлөвлөлөх Гагнейгийн 9 алхам Келлерийн АХИС загвар Хичээлийн төлөвлөлт Анхаарлыг хичээлд хандуулах Анхаарал Хичээлийн зорилгод холбоогдох сонирхолтой зүйл үзүүлэх Зорилгыг ойлгуулах Асуудал дэвшүүлэх Өмнөх мэдлэгийг сэргээх Хэрэгцээ Асуудлын талаарх мэдлэгийг сэргээх Шинэ ойлголт, мэдээллийг өгөх Оюун дүгнэлт хийлгэх Хичээлд хөтлөх заавар өгөх Итгэл, үнэмшил Зааварчилгааг бэлтгэж өгөх Дасгал, даалгавар хийлгэх Асуудлыг алхам, алхмаар шийдвэрлэх Явцын үнэлгээ, эргэх холбоо Сэтгэл ханамж Урамшуулах, явцыг тандах, дэмжих Гүйцэтгэлийн үнэлгээ хийх Шудрага үнэлгээ, рубрик хэрэглэх Мэдлэг, чадвараа өөр нөхцөлд хэрэглэх Өөр асуудлыг шийдвэрлэх, гэрийн даалгавар хийх
  • 41. Сэдэлжүүлэлтийн дизайн Сургалтын тухай мэдээлэл авах Суралцагчдын тухай мэдээлэл авах Суралцагчдаа судлах Цуглуулсан баримтуудад шинжилгээ хийх Зорилтууд ба үнэлгээний жагсаалт Хичээлийн танилцуулга болон үндэслэл Хичээлийн хэлбэр Багшийн мэдээлэл Эзэмшсэн чадварын түвшин Сургууль, ажилд хандах хандлага Тус сургалтад хандах хандлага Сэдэлжүүлэх мэдээллийг vзэх Сэдэлжих үндсэн шалтгаан Өөрчлөгдөх нөлөө Сэдэлжүүлэлтийн дизайны зорилго Суралцагчийн дадал хэвшил Суралцсаныг баталгаажуулах арга Давуу тал Сул тал ба асуудлууд Бусад холбогдох асуудлууд
  • 42. Сэдэлжүүлэлтийн дизайн /үргэлжлэл/ Сургалтад хэрэглэж амжих аргуудын жагсаалт Сургалтын үйл ажиллагааны дизайн гаргах ба сонгох Зааварчилгааг нэгтгэх Сургалтын хэрэглэгдэхүүн хөгжүүлэх ба сонгох Үнэлэх ба шалгах Сургалтын эхэн ба төгсгөлд Сургалтын туршид Хэрэглэх аргуудын жагсаалт гаргах Аргуудыг нэгтгэх Аргуудыг сайжруулах Аргуудыг тогтворжуулах Дизайнуудыг нэгтгэх Хамрах хүрээг тогтоох Зааварчилгааг дахин нягталан шалгах Бэлэн материал сонгох Нөхцөл байдалд нь тохируулан өөрчлөх Шинэ хэрэглэгдэхүүн хийх Суралцагчийн хариу үйлдэл Сэтгэл ханамжийн түвшинг тодорхойлох Шаардлагатай бол шинэчлэх
  • 43. Сэдэлжүүлэлтийн АХИС загварын үр дүн Анхаарал - Үүнийг сурах юмсан Хэрэгцээ - Ийм боломж байгаа юм байна Итгэл - Үүнийг би бүтээж чадах юм байна Сэтгэл ханамж - Дотоод сэтгэлдээ: энэ сурч байгаа зүйл маш чухал тул, би илүү их хичээх ёстой (http://www.arcsmodel.com/)
  • 44. Хөгжихөд ойрхон бүс Сургалтын зорилго, зорилтыг дэвшүүлэх Сургалтын зорилго: Суралцагчийн хүрч чадах чадавхын түвшин Гарааны түвшин: Суралцагчийн хөгжлийн бодит түвшин Дамжлагабүс Суралцах чадвар сул Бие даан суралцах чадвартай 1-р зорилт 2-р зорилт 3-р зорилт 4-р зорилт 5-р зорилт ...-р зорилт n-р зорилт Хэрэгцээг тодорхойлох 5W1H загвар When - хэзээ Where - хаана What - юуг Who - хэнд Why – яагаад How - яаж Сэдэлжүүлэлтээр идэвхжиндэмжлэггүй суралцана Шатны өндөр нь сурагчийн хэрэгцээнд нийцсэн, чадавхын түвшидд тохирсон
  • 45. Дадлага ажил Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр дээр сэдэлжүүлэлтийн АХИС загвараар шинжилгээ хийцгээе. 1. Хөтөлбөрийн алхам бүрийг АХИС загварын аль хэсэгт нийцэхийг (А1, Х2 ...) гэх мэтээр тэмдэглэл хийнэ үү. 2. АХИС загварын аль хэсэг их ороод аль хэсэг нь огт ороогүй байгаа талаар ажиглалт хийнэ үү. 3. Тус хөтөлбөрт АХИС загвараас оруулах боломж байна уу. Ямар хэсгийг ямар аргаар оруулж болох талаар сайжруулалт хийнэ үү. 4. Сайжруулсан хөтөлбөрөөр хичээл заахад суралцагчдын сэтгэл ханамжийг нэмэгдүүлэх хэр боломж байна вэ? Хүснэгт үзэх