SlideShare ist ein Scribd-Unternehmen logo
1 von 4
LAMPIRAN G
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
(TEKNOLOGI MAKLUMAT)
Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tingkatan : 4 TM 1
Bilangan Pelajar : 30 orang
Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa)
Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit)
Tema : Sistem Komputer
Subtema : Rangkaian Komputer
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
(i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer
dengan tepat.
(ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan
perisian rangkaian.
(iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan
rangkaian komputer
Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk
menggunakan komputer dalam rangkaian LAN.
Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi
(ii) Gambar rajah
(iii) Nota edaran
(iii) Kabel untuk rangkaian
(iv) Lembaran kerja
Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba
(ii) Rasional
(iii) Sabar dan kerjasama
(iv) Kerajinan
(v) Menghormati guru dan rakan
LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Set Induksi
(5 min.)
Pengenalan
kepada
rangkaian
komputer
Guru membuat pertanyaan kepada
pelajar:
Bagaimanakah jika hanya mempunyai
1 pencetak tetapi terdapat beberapa
komputer hendak menggunakannya?.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Gambar
menunjukkan sebuah
makmal komputer
yang hanya terdapat
1 pencetak sahaja.
Langkah 1
(12 min.)
Konsep
rangkaian
komputer
Guru menerangkan kepada pelajar
tentang konsep rangkaian.
Guru menunjukkan gambar rajah
yang berkaitan dengan konsep
rangkaian
Pelajar mengikuti penerangan guru
dengan teliti dan mencatat nota
Gambar rajah
Nilai bekerjasama
Langkah 2
(20 min.)
Keperluan bagi
perkakasan dan
perisian
rangkaian
Guru menerangkan keperluan bagi
perkakasan dan perisian komputer.
Guru menerangkan perbezaan antara
keperluan perkakasan dan perisian
rangkaian komputer.
Pelajar memberi sepenuh perhatian
terhadap apa yang diajar oleh guru
dan mencatat nota.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
.
Langkah 3
(22 min.)
Perkhidmatan
rangkaian:
perkongsian
sumber seperti
pencetak dan
perisian,
uploading dan
downloading
fail, mel
elektronik.
Guru menerangkan secara terperinci
kepada pelajar tentang perkhidmatan
rangkaian komputer.
Guru mengarah pelajar membentuk
kumpulan dan mengedarkan gambar
rajah rangkaian yang berkenaan untuk
dibincang.
Guru membimbing pelajar meneliti
contoh di dalam buku.
Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya
penerangan guru.
Pelajar membuat perbincangan dalam
kumpulan kecil.
Pelajar menyalin nota yang diberikan.
Pelajar membuat pertanyaan kepada
guru.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
KBKK diterapkan
AKTIVITI ISI
PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN/NILAI
MURNI/BAHAN
BANTU
MENGAJAR
Langkah 4
(Penilaian)
(6 min.)
Guru mengedar lembaran kerja dan
menyuruh pelajar membuat lembaran
kerja berkenaan.
Guru membuat pertanyaan soalan
kepada pelajar.
Pelajar membuat soalan lembaran
kerja.
Pelajar menjawab pertanyaan guru.
Lembaran kerja
Nilai berani
mencuba
Langkah 5
(Pengukuhan)
(10 minit)
Guru mengarahkan pelajar mencari
maklumat rangkaian komputer dalam
kumpulan.
Guru menyuruh pelajar membuat
soalan latihan yang diedarkan sebagai
kerja rumah.
Pelajar mengikuti arahan guru dengan
teliti.
Pelajar membuat latihan yang
diberikan.
Perbincangan
Nilai bekerjasama
Nilai menghormati
guru dan rakan
Penutup
(5 minit)
Guru menyenaraikan sekali lagi apa
yang telah dipelajari hari ini.
Guru bertanya kepada pelajar:
Bagaimanakah kita mengatasi
masalah hanya mempunyai 1
pencetak?
Pelajar memberikan tumpuan
sepenuhnya dan menjawab
pertanyaan soalan guru.
Refleksi:
Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:
Contoh rph

Weitere ähnliche Inhalte

Was ist angesagt?

Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanAhmad Fahmi
 
Refleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro PengajaranRefleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro Pengajaranmarziana80
 
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiSiTi Nurhidayah
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rphtamya65
 
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknakapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknanoorfarahanahmohdnoo
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifMokhzani Fadir
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makronanisaaid
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotskyartyschatz
 
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulum
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulumFaktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulum
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulumXiaoling Lew
 
Pembelajaran masteri
Pembelajaran masteriPembelajaran masteri
Pembelajaran masterizabidah awang
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualzabidah awang
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahRohini Egambaram
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayamas preity
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanAYU_TEMPOYAK
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Ida's Mustafa
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumAziyan Bakar
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANcik noorlyda
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranGulit Rukag
 

Was ist angesagt? (20)

Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam PendidikanNota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
Nota Padat EDUP3063 - Pentaksiran Dalam Pendidikan
 
Refleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro PengajaranRefleksi Mikro Pengajaran
Refleksi Mikro Pengajaran
 
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagaiTeori pengajaran kecerdasan pelbagai
Teori pengajaran kecerdasan pelbagai
 
Panduan penulisan rph
Panduan penulisan rphPanduan penulisan rph
Panduan penulisan rph
 
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermaknakapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
kapasiti pedagogi pembelajaran bermakna
 
Pembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatifPembelajaran kooperatif
Pembelajaran kooperatif
 
Apa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makroApa itu pengajaran makro
Apa itu pengajaran makro
 
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh VygotskyTeori Konstruktivisme oleh Vygotsky
Teori Konstruktivisme oleh Vygotsky
 
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulum
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulumFaktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulum
Faktor faktor mempengaruhi perubahan kurikulum
 
Tujuan Pengukuran & Penilaian
Tujuan Pengukuran & PenilaianTujuan Pengukuran & Penilaian
Tujuan Pengukuran & Penilaian
 
Pembelajaran masteri
Pembelajaran masteriPembelajaran masteri
Pembelajaran masteri
 
Pembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstualPembelajaran secara kontekstual
Pembelajaran secara kontekstual
 
Pembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalahPembelajaran berasaskan masalah
Pembelajaran berasaskan masalah
 
Metakognitif
MetakognitifMetakognitif
Metakognitif
 
Kepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budayaKepelbagaian sosial budaya
Kepelbagaian sosial budaya
 
Pendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuanPendekatan inkuiri penemuan
Pendekatan inkuiri penemuan
 
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
Rph kaedah masteri(berpusatkn guru)
 
Konsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulumKonsep dan definisi kurikulum
Konsep dan definisi kurikulum
 
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKANMENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
MENGAPA HASIL PEMBELAJARAN HARUS DITENTUKAN
 
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum PentaksiranDokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
Dokumen Standard Kurikulum Pentaksiran
 

Ähnlich wie Contoh rph

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Fathdzelly Jaya
 
Rph 80min lina
Rph 80min linaRph 80min lina
Rph 80min linaAnne Hanz
 
kpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsiskpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsisazliyeop
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputNik Ainy
 
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIsu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIrma Gurlz
 
Teknologi PDP Matematik
Teknologi PDP MatematikTeknologi PDP Matematik
Teknologi PDP Matematikikhwankmk92
 
Penggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpPenggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpNurul Atiyah
 
Teknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikTeknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikErmahijra Kalam
 
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIKShalina Mustaffa
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnalAmy Myza
 
Rph 2018
Rph 2018Rph 2018
Rph 2018vvvip
 
Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Amy Myza
 
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanNpwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanKhirulnizam Abd Rahman
 
Cover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhCover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhvincentraj74
 
Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Rohaimi Ishak
 

Ähnlich wie Contoh rph (20)

Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
Rancangan pengajaran harian(berpusatkan pelajar)
 
Tmk rph
Tmk rphTmk rph
Tmk rph
 
Rph 80min lina
Rph 80min linaRph 80min lina
Rph 80min lina
 
kpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsiskpt 6043 sinopsis
kpt 6043 sinopsis
 
Rph tmk peranti output
Rph tmk peranti outputRph tmk peranti output
Rph tmk peranti output
 
E-LEARNING
E-LEARNINGE-LEARNING
E-LEARNING
 
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP MatematikIsu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
Isu Penggunaan Teknologi dalam PdP Matematik
 
Teknologi PDP Matematik
Teknologi PDP MatematikTeknologi PDP Matematik
Teknologi PDP Matematik
 
Penggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdpPenggunaan teknologi & pdp
Penggunaan teknologi & pdp
 
Teknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP MatematikTeknologi dalam PdP Matematik
Teknologi dalam PdP Matematik
 
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
PENGGUNAAN TEKNOLOGI DAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN MATEMATIK
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
 
Rph 2018
Rph 2018Rph 2018
Rph 2018
 
Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044Analisis jurnal kpt 6044
Analisis jurnal kpt 6044
 
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan InsanNpwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
Npwu-mpu 3252 Teknologi Maklumat dalam Kehidupan Insan
 
Soalan spot khsr
Soalan spot khsrSoalan spot khsr
Soalan spot khsr
 
Analisis jurnal
Analisis jurnalAnalisis jurnal
Analisis jurnal
 
Cover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuhCover ulasan jurna lpenuh
Cover ulasan jurna lpenuh
 
Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3Ppt kajian instruksional tugas ke3
Ppt kajian instruksional tugas ke3
 
Rph
RphRph
Rph
 

Mehr von AyuMohamad

Seri kota-question
Seri kota-questionSeri kota-question
Seri kota-questionAyuMohamad
 
Selangor question
Selangor questionSelangor question
Selangor questionAyuMohamad
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-schemeAyuMohamad
 
Selangor scheme
Selangor schemeSelangor scheme
Selangor schemeAyuMohamad
 
Wilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeWilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeAyuMohamad
 
Kota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeKota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeAyuMohamad
 
Wlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionWlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionAyuMohamad
 
Kota tinggi-question
Kota tinggi-questionKota tinggi-question
Kota tinggi-questionAyuMohamad
 
Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012AyuMohamad
 
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012AyuMohamad
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-schemeAyuMohamad
 
Contoh rpm rpt
Contoh rpm rptContoh rpm rpt
Contoh rpm rptAyuMohamad
 
Module networks
Module networksModule networks
Module networksAyuMohamad
 
Module multimedia
Module multimediaModule multimedia
Module multimediaAyuMohamad
 

Mehr von AyuMohamad (20)

Seri kota-question
Seri kota-questionSeri kota-question
Seri kota-question
 
Selangor question
Selangor questionSelangor question
Selangor question
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-scheme
 
Selangor scheme
Selangor schemeSelangor scheme
Selangor scheme
 
Wilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-schemeWilayah persekutuan-scheme
Wilayah persekutuan-scheme
 
Kota tinggi-scheme
Kota tinggi-schemeKota tinggi-scheme
Kota tinggi-scheme
 
Wlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-questionWlayah persekutuan-question
Wlayah persekutuan-question
 
Kota tinggi-question
Kota tinggi-questionKota tinggi-question
Kota tinggi-question
 
Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012Marking scheme-trial-ict-2012
Marking scheme-trial-ict-2012
 
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012Soalan percubaan-ict-ting5-2012
Soalan percubaan-ict-ting5-2012
 
Seri kota-scheme
Seri kota-schemeSeri kota-scheme
Seri kota-scheme
 
Topology
TopologyTopology
Topology
 
Software
SoftwareSoftware
Software
 
Software
SoftwareSoftware
Software
 
Hardware
HardwareHardware
Hardware
 
Contoh rpm rpt
Contoh rpm rptContoh rpm rpt
Contoh rpm rpt
 
Networks
NetworksNetworks
Networks
 
Module networks
Module networksModule networks
Module networks
 
Module multimedia
Module multimediaModule multimedia
Module multimedia
 
Hsp ict 2006
Hsp ict 2006Hsp ict 2006
Hsp ict 2006
 

Contoh rph

  • 1. LAMPIRAN G RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (TEKNOLOGI MAKLUMAT) Mata Pelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi Tingkatan : 4 TM 1 Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 8 Mac 2011 (Selasa) Masa : 7.40 - 9.00 pagi (80 minit) Tema : Sistem Komputer Subtema : Rangkaian Komputer Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat: (i) menyenaraikan contoh-contoh rangkaian komputer dengan tepat. (ii) membezakan keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian. (iii)menerangkan secara ringkas tentang perkhidmatan rangkaian komputer Prasyarat : Pada amnya, pelajar-pelajar mengetahui tatacara untuk menggunakan komputer dalam rangkaian LAN. Bahan Bantu Mengajar : (i) Transparensi (ii) Gambar rajah (iii) Nota edaran (iii) Kabel untuk rangkaian (iv) Lembaran kerja Penerapan Nilai Murni : (i) Berani mencuba (ii) Rasional (iii) Sabar dan kerjasama (iv) Kerajinan (v) Menghormati guru dan rakan
  • 2. LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Set Induksi (5 min.) Pengenalan kepada rangkaian komputer Guru membuat pertanyaan kepada pelajar: Bagaimanakah jika hanya mempunyai 1 pencetak tetapi terdapat beberapa komputer hendak menggunakannya?. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Gambar menunjukkan sebuah makmal komputer yang hanya terdapat 1 pencetak sahaja. Langkah 1 (12 min.) Konsep rangkaian komputer Guru menerangkan kepada pelajar tentang konsep rangkaian. Guru menunjukkan gambar rajah yang berkaitan dengan konsep rangkaian Pelajar mengikuti penerangan guru dengan teliti dan mencatat nota Gambar rajah Nilai bekerjasama Langkah 2 (20 min.) Keperluan bagi perkakasan dan perisian rangkaian Guru menerangkan keperluan bagi perkakasan dan perisian komputer. Guru menerangkan perbezaan antara keperluan perkakasan dan perisian rangkaian komputer. Pelajar memberi sepenuh perhatian terhadap apa yang diajar oleh guru dan mencatat nota. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. . Langkah 3 (22 min.) Perkhidmatan rangkaian: perkongsian sumber seperti pencetak dan perisian, uploading dan downloading fail, mel elektronik. Guru menerangkan secara terperinci kepada pelajar tentang perkhidmatan rangkaian komputer. Guru mengarah pelajar membentuk kumpulan dan mengedarkan gambar rajah rangkaian yang berkenaan untuk dibincang. Guru membimbing pelajar meneliti contoh di dalam buku. Pelajar memberi tumpuan sepenuhnya penerangan guru. Pelajar membuat perbincangan dalam kumpulan kecil. Pelajar menyalin nota yang diberikan. Pelajar membuat pertanyaan kepada guru. Perbincangan Nilai bekerjasama KBKK diterapkan
  • 3. AKTIVITI ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN/NILAI MURNI/BAHAN BANTU MENGAJAR Langkah 4 (Penilaian) (6 min.) Guru mengedar lembaran kerja dan menyuruh pelajar membuat lembaran kerja berkenaan. Guru membuat pertanyaan soalan kepada pelajar. Pelajar membuat soalan lembaran kerja. Pelajar menjawab pertanyaan guru. Lembaran kerja Nilai berani mencuba Langkah 5 (Pengukuhan) (10 minit) Guru mengarahkan pelajar mencari maklumat rangkaian komputer dalam kumpulan. Guru menyuruh pelajar membuat soalan latihan yang diedarkan sebagai kerja rumah. Pelajar mengikuti arahan guru dengan teliti. Pelajar membuat latihan yang diberikan. Perbincangan Nilai bekerjasama Nilai menghormati guru dan rakan Penutup (5 minit) Guru menyenaraikan sekali lagi apa yang telah dipelajari hari ini. Guru bertanya kepada pelajar: Bagaimanakah kita mengatasi masalah hanya mempunyai 1 pencetak? Pelajar memberikan tumpuan sepenuhnya dan menjawab pertanyaan soalan guru. Refleksi: Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing: